Nie je otázka “ČI” ale “KEDY” sa pričlení Podnestersko k Ruskej federácii

Pred pár dňami sme na webovej stránke www.tvotv.sk informovali, že sa situácia v Podnestersku čoraz viac zhoršuje a že Tiraspol v reakcii na to požiada 28. februára o pripojenie Podnesterska k Ruskej federácii. Čo sa napokon aj stalo.

Západné médiá k tomu dodávajú, že prezident Putin “prijme rozhodnutie o Podnestersku” 29. februára počas svojho prejavu v ruskom Federálnom zhromaždení.

Čo je doposiaľ známe?

Úrady v Podnestersku verejne vyzvali Moskvu, aby zakročila a poskytla „ochranu“ pred „stupňujúcim sa tlakom“ moldavskej vlády. Správy  dominujú v ruských štátnych médiách od včera krátko po tom, ako kongres poslancov v Podnestersku schválil rezolúciu, ktorá vyzýva Kremeľ, aby v mene ochrany etnických Rusov pristúpil k zavedeniu kontroly nad regiónom.

Proruskí predstavitelia apelovali na ruský parlament, aby “zaviedol opatrenia na ochranu Podnesterska tvárou v tvár rastúcemu tlaku zo strany Moldavska”, uvádza sa v kópii dokumentu, ktorý zdieľajú ruské médiá. V uznesení sa tiež uvádza, že „v Podnestersku žije viac ako 220 000 ruských občanov“.

Kongres sa tiež obrátil na generálneho tajomníka OSN, aby organizácia nedovolila provokácie vedúce k eskalácii, ako aj žiadosť adresovanú Červenému krížu a Európskemu parlamentu, aby vyvinuli úsilie na zabránenie moldavskému nátlaku. Žiadosť je adresovaná aj Medziparlamentnému zhromaždeniu SNŠ.(Spoločenstvo nezávislých štátov).

Podnestersko, ktoré sa už dlhodobo považuje za potenciálny bod vzplanutia s Ruskom v Európe, usporiadal „kongres zástupcov všetkých úrovní“ po tom, čo Moldavsko uviedlo, že od januára bude vyžadovať od podnesterských spoločností dovozné clo do centrálneho rozpočtu.

„Krizová situácia si vyžaduje neodkladnú a maximálne aktívnu medzinárodnú intervenciu, aby sa zabránilo eskalácii napätia a aby situácia neprerástla do krízy,“ uvádza sa v dokumente. 

Moldavsko tvrdí, že sú to „triky“ z Moskvy

Rezolúcia prichádza  len deň predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin vystúpi vo Federálnom zhromaždení. Hovorca moldavskej vlády Daniel Vodă však v komentároch pre médiá Pravda odmietol obavy z možnej destabilizácie a označil uznesenie za „trik“ Kremľa a niektorých proseparatistických predstaviteľov. “Nevidíme nebezpečenstvo destabilizácie,” povedal denníku a zdôraznil, že úrady “veľmi pozorne monitorujú [situáciu].”

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller v stredu povedal: “Vzhľadom na čoraz agresívnejšiu úlohu Ruska v Európe veľmi pozorne sledujeme ruské kroky v Podnestersku a širšiu situáciu.”

Poľský premiér Donald Tusk uviedol, že napätie v Podnestersku je pre región nebezpečné. Problém “nie je nový”, povedal a dodal, že “hrozba ruskej intervencie alebo aspoň nejakej provokácie je niečo trvalé”.

V roku 2006 sa konalo  referendum o „slobodnom pristúpení Podnesterska k Ruskej federácii“, ktoré podporilo 98 percent podnesterských voličov. 

Rusko udržuje v regióne vojenskú prítomnosť približne 1 500 vojakov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí včera večer oznámilo, že ochrana obyvateľov Podnesterska vrátane ruských občanov je jednou z jeho priorít. Sľúbili, že zvážia volanie o pomoc.

Vladimir Putin prednesie dnes svoj prejav vo Federálnom zhromaždení Ruskej federácie. Posolstvo prezidenta Federálnemu zhromaždeniu je každoročný verejný prejav hlavy štátu, v ktorom sa hodnotí stav vecí v krajine a vymedzujú sa hlavné smery vnútornej a zahraničnej politiky.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *