Prinášame  najvýznamnejšie výroky z dnešného prejavu ruského prezidenta Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Putin mal dnes svoj avizovaný prejav pred predstaviteľmi oboch komôr ruského parlamentu. Prinášame jeho najvýznamnejšie výroky v kontexte ruskej hospodárskej, zahraničnej a obrannej politiky, ktoré si zaslúžia odbornú pozornosť, ale aj záujem širokej verejnosti. Putinov prejav trval viac ako dve a pol hodiny.

“Nedovolíme zasahovanie do vnútorných záležitostí”

„Namiesto Ruska sa Západ stal blednúcim, umierajúcim priestorom. Stalo sa to mnohým ďalším krajinám vrátane Ukrajiny. Západ nesprávne odhadol odhodlanie ruského ľudu. Zástupcovia rôznych etnických skupín, kultúr a náboženstiev v praxi dokázali, že jednota nášho národa je obrovská víťazná sila,“ povedal Putin.

Rusko sa samo rozhodne, ako sa bude vyvíjať. Obrana suverenity je všade. V prvom rade na prednej strane (ukrajinské frontové línie ).

Bezprostredný vstup Ruska medzi 4 ekonomické veľmoci sveta

Putin oznámil bezprostredný vstup Ruska do štyroch popredných svetových ekonomík, ku ktorému by malo dôjsť v najbližších rokoch. “Dynamika a hlavne kvalita rastu nám dovoľuje dúfať a dokonca tvrdiť, že v blízkej budúcnosti budeme môcť urobiť ďalší krok vpred a stať sa jednou zo štyroch najväčších ekonomických veľmocí sveta.” – povedal ruský vodca.

Zároveň povedal, že Rusko je už teraz najväčšou ekonomikou v Európe z hľadiska HDP, ako aj ďalších ukazovateľov – napríklad parity kúpnej sily. “Ak hovoríme o globálnej situácii, Ruská federácia je piata na svete,” vysvetlil Putin.

Ako dôvod ekonomickej stability Ruska uviedol prostriedky nahromadené za posledné desaťročia. Pripomenul, že ruská ekonomika rástla koncom roka 2023 výrazne vyšším tempom ako svetový priemer a že ekonomické ukazovatele predbehli nielen krajiny EÚ, ale aj všetky krajiny G7. Zároveň povedal, že „Západ sám píli konár, na ktorom sedí už desaťročia“ a „diskredituje svoju menu a bankový systém“.

Ohlásené rekordné úrovne prepravy nákladu cez Severnú námornú cestu a výstavba arktickej flotily

„Severná morská cesta je v zóne mimoriadnej pozornosti. Pozývame zahraničné logistické spoločnosti a krajiny, aby aktívne využívali možnosti tohto globálneho dopravného koridoru. Vlani cez ňu prešlo 36 miliónov ton nákladu. To je päťkrát viac ako rekordný počet za čias Sovietskeho zväzu.“

„Zabezpečíme celoročnú plavbu na Severnej námornej ceste a zvýšime premávku našich severných prístavov vrátane dopravného uzla Murmansk,“ dodal Putin a zdôraznil, že Rusko „vybuduje svoju arktickú flotilu“.

„Minulý rok vstúpila do zloženia unikátna výskumná platforma na lámanie ľadu „Severný pól“, začiatkom tohto roka bol v Baltských lodeniciach začlenený nový jadrový ľadoborec „Leningrad“. Budúci rok budeme mať ďalšiu loď rovnakej triedy “Stalingrad”. A v lodenici Zvezda na Ďalekom východe sa stavia dvakrát silnejší ľadoborec novej generácie “Lider”, povedal Putin.

“Na základe našich domácich lodeníc plánujeme výrazne aktualizovať obchodnú flotilu – tankery, nosiče plynu, kontajnerové lode.”

O situácii na ukrajinských frontoch

„Bojové schopnosti ozbrojených síl sa mnohonásobne zvýšili. Naše jednotky pevne držia iniciatívu. S istotou postupujú v mnohých operačných smeroch a oslobodzujú nové územia. My sme túto vojnu nezačali na Donbase. Ale ako som už veľakrát povedal, urobíme všetko pre to, aby sme to dokončili, vykorenili nacizmus a vyriešili všetky problémy špeciálnej vojenskej operácie.“ – povedal Putin.

O rozšírení aliancie NATO na východ

Rozšírenie NATO na východ v dôsledku vstupu Švédska a Fínska do aliancie vytvára potrebu seriózneho posilnenia skupín ruských ozbrojených síl západným smerom. Vo svojom posolstve pre Federálne zhromaždenie to uviedol ruský prezident Vladimir Putin.

“Je vážne potrebné posilniť zoskupenia v západnom strategickom smere, aby sa neutralizovali hrozby spojené s ďalším rozšírením NATO na východ a so začlenením Švédska a Fínska do aliancie,” upozornil.

“Máme zbrane, ktoré dokážu zasiahnuť ciele na území krajín NATO”

Putin sa odvolal aj na nedávny prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, teda na oznámenia, že nevylučuje vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu.

“Dôsledky vyslania vojenských kontingentov NATO na Ukrajinu budú pre krajiny Severoatlantickej aliancie tragické,” uviedol ruský prezident Vladimir Putin.

„Začali  rozprávať o možnosti vyslania vojenských kontingentov NATO na Ukrajinu. Pripomíname si osud tých, ktorí kedysi poslali svoje kontingenty na územie našej krajiny. Teraz budú dôsledky pre prípadných intervencionistov oveľa tragickejšie ako v minulých obdobiach. Musia predsa pochopiť, že máme aj zbrane – a vedia o tom. Teraz hovorím – máme aj zbrane, ktoré dokážu zasiahnuť ciele na ich území. A že všetko, čo teraz vymyslia, desí celý svet,“ zdôraznil Putin.

„Prečo tomu nerozumejú? Sú to ľudia, ktorí neprešli ťažkými skúškami. Už zabudli, čo je vojna. Aj tu sme – vrátane našej súčasnej generácie – prešli takýmito ťažkými skúškami počas boja proti medzinárodnému terorizmu na Kaukaze. Teraz, v kontexte konfliktu na Ukrajine, sa deje to isté. Myslia si, že pre nich sú to všetko nejaké kreslené rozprávky,” – uvádza Putin.

„Vojakom boli dodané prvé sériové ťažké balistické rakety Sarmat. Čoskoro ich predvedieme v oblastiach, kde sú nasadení v bojovej službe,“ povedal Putin.

“Práca na novej zbrani pokračuje, čoskoro o nej budeme počuť”

 „Strategické jadrové sily sú v stave plnej pripravenosti na zaručené použitie. To, čo sme plánovali v oblasti vyzbrojovania, o ktorej som hovoril vo svojom posolstve v roku 2018, sa splnilo. Systém hypersonického lietadla Kindžal bol teda nielen zaradený do prevádzky, ale s vysokou účinnosťou sa používa aj na ničenie obzvlášť dôležitých cieľov počas špeciálnej vojenskej operácie. V boji už bol použitý aj námorný hypersonický úderný systém Zircon, o ktorom sa v správe z roku 2018 ani nehovorilo. Ale tento systém už funguje,“ poznamenal.

Ako zdôraznil Putin, „otázky strategickej stability možno vyriešiť v jednom komplexe, vrátane všetkých aspektov ruských národných záujmov a bezpečnosti“.

Vojakom bol odovzdaný komplex Sarmat. “Čoskoro to ukážeme,” vyhlásil. „Testy riadenej strely Burevestnik a systému Poseidon (miniponorka s jadrovou náložou) sa končia, potvrdili svoje jedinečné vlastnosti. … Práce na nových zbraniach v Rusku pokračujú, čoskoro o nich budeme počuť,“ povedal ruský líder vo svojom prejave k predstaviteľom a vyvolal búrlivý potlesk publika.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *