Podnestersko znepokojuje rastúca aktivita moldavskej armády

Podnesterská armáda je znepokojená rastúcou aktivitou moldavského ministerstva obrany, povedal médiám Oleg Beljakov, spolupredseda Spoločnej kontrolnej komisie (JCC) pre mierovú operáciu v Podnestersku.

“Aj keď moldavská strana tvrdí, že ide o plánované každoročné aktivity, vieme, že sa posielajú predvolania, vykonávajú sa pohovory s ľuďmi vo veku odvodov na zaraďovacích úradoch, inventarizácia motorových vozidiel a kontrola miesta pobytu ľudských zdrojov, väčšinou mužov. To môže spôsobiť určité obavy. Niečo také sme videli už v roku 1992,“ povedal Beljakov. Zdôraznil, že ruské mierové jednotky zostávajú zárukou bezpečnosti na ľavom brehu Dnestra.

V minulom roku orgány Moldavska podľa svojej ústavy, zvýšili vojenský rozpočet o 68 % na 89 miliónov USD, čo zodpovedá 0,55 % HDP. Dodávky zbraní a vojenského materiálu do Moldavska zvýšili USA, ďalšie krajiny NATO a EÚ.

Moldavský parlament vlani v decembri schválil prezidentom navrhnutú národnú bezpečnostnú stratégiu, ktorá ako hlavnú hrozbu poukázala na Rusko. Rumunsko bolo označené za strategického partnera Moldavska. Dokument zdôrazňuje potrebu posilnenia spolupráce v tejto oblasti s EÚ, Britániou, Spojenými štátmi, Tureckom a NATO. Autori dokumentu poznamenávajú, že Moldavsko potrebuje moderné, dobre vybavené a vycvičené ozbrojené sily kompatibilné s armádami partnerských krajín. Moldavsko plánuje v priebehu 10 rokov zvýšiť svoj vojenský rozpočet na 1 % HDP.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *