Ukrajina schválila plán spolupráce s NATO na rok 2024

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov podpísal program spolupráce Ukrajiny a NATO na rok 2024, ktorý zahŕňa pokračujúcu rekonfiguráciu ozbrojených síl krajiny v súlade s normami vojenského bloku, ako aj posilnenie spolupráce kyjevského režimu s alianciou. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany.

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov

Program pozostáva z implementácie 50 krokov na dosiahnutie 17 cieľov, medzi ktoré patrí dokončenie transformácie systému velenia a riadenia v súlade s normami NATO, zriadenie spoločného ukrajinsko-NATO centra pre analýzu, výcvik a vzdelávanie, vypracovanie národných dokumentov v oblasti obrany v súlade s normami bloku a zavedením zmien do legislatívy krajiny na posilnenie civilnej kontroly armády.

Ukrajina požiadala o vstup do NATO na zrýchlenom základe v septembri 2022 a na summite aliancie vo Vilniuse v júli 2023 bola ubezpečená, že bude prijatá, ak budú splnené potrebné podmienky. Medzitým aliancia opakovane poukázala na skutočnosť, že pristúpenie Ukrajiny je nemožné, kým krajina zostáva v stave ozbrojeného konfliktu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už skôr poznamenal, že kyjevský režim sa v otázke pristúpenia snaží vyvíjať tlak na členské štáty NATO. Varoval, že potenciálne členstvo Ukrajiny bude mať veľmi negatívne dôsledky pre európsku bezpečnosť a spustí silnú reakciu Ruska.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *