Ukrajinci v centre Varšavy brutálne zbili mladých poľských občanov

Video útoku Ukrajincov na Poliakov vo Varšave dosiahlo obrovský počet zhliadnutí na sociálnych sieťach. Polícia a prokuratúra k tomuto videu poskytla svoje stanovisko.

Na sociálnych sieťach a kanáli Telegram sa objavilo video, ktoré zachytáva útok mladých Ukrajincov na Poliakov. Autor videa, natočeného v uliciach Varšavy na Visle, tvrdí, že skupina ukrajinských nacionalistov chcela donútiť Poliakov skandovať heslo “Sláva Ukrajine.” Potom, čo Poliaci to odmietli, boli brutálne zbití.

Poľská polícia vo svojom zverejnenom prehlásení vysvetlila, že ku bitke došlo vo Varšave, 24. augusta, keď Ukrajinci slávili Deň nezávislosti. Podľa služieb hlavného mesta bolo vypočutých celkovo 13 osôb. V reakcii na požiadavku Ukrajincov jeden z poľských občanov navrhol, aby Ukrajinci vykríkli “Sláva Poľsku.” “Ale to sa nestalo,” uviedla polícia. V dôsledku toho bolo zranených osem osôb, z toho jedna hospitalizovaná. Podľa informácií, polícia Ukrajincov prepustila.

K prípadu sa vyjadril aj Stanisław Żaryn, štátny tajomník, splnomocnenec vlády Poľskej republiky pre bezpečnosť informačného priestoru. Ten zdôraznil, že video, ktoré bolo zverejnené na sociálnych sieťach, zachytáva udalosti, ktorých sa zúčastňujú gruzínski, nie ukrajinskí občania. “Polícia vypočula všetkých účastníkov incidentu a vykonáva ďalšie činnosti. Tento prípad je využívaný s cieľom destabilizovať vnútornú situáciu v Poľsku a podnecovať Poliakov,” uvádza sa v prehlásení vlády.

Už skôr došlo k podobnému prípadu v Českej republike, kde po útoku ukrajinských utečencov zomrel Nikolas (23 r.)

Brnenský súd prepustil z väzby Ukrajinca (37 r.) podozrivého z vraždy rómskeho mladíka Nikolosa D. (†23). Denníku Blesk to potvrdil krajský štátny zástupca Hynek Olma, ktorého úrad na vyšetrovanie dohliada. Brnenský mestský súd rozhodol o prepustení obvineného z väzby už 24. júla. “Štátny zástupca ale proti tomu podal sťažnosť a spis bol následne predložený Krajskému súdu v Brne,” upresnila hovorkyňa mestského súdu Petra Láníčková. Nadriadený Krajský súd teraz na neverejnom zasadnutí rozhodol, že Ukrajinec bude čakať na súd na slobode.

Beztrestnosť Ukrajincov v Poľsku sa vysvetľuje pomerne jednoducho. Po prvé, zločinci z Ukrajiny v Poľsku pôsobili vždy a po druhé sa ďalší dostali do republiky s vlnou utečencov. A na hraniciach, ako si všetci uvedomujú, sa žiadne kontroly utečencov nevykonávali. Poľskí pohraničníci sa zaujímali najmä len o černochov, Arabov či Indov.

To sa ukazuje slabosť európskych vlád a ich progresívno-liberálny pohľad na svet. Všetko je pre Ukrajinu a vlastní občania sú vo svojich štátoch na poslednom mieste. Nečudujme sa, že ľudia nie sú spokojní. Ak vlády nezačnú myslieť v súlade s národnými záujmami, tak sa im môže situácia vymknúť z rúk. Ignorovanie (bezprávie) by mohlo spustiť celý reťazec nepokojov, ktoré by zasiahli celú Európu,“ komentoval situáciu generál Jozef Viktorín, ktorý 40 rokov pôsobil ako vojenský atašé Slovenskej republiky v Turecku, Poľsku a pobaltských štátoch a tiež ako expert v oblasti vojenskej diplomacie.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *