Generáli vo výslužbe komentujú útok utečencov z Ukrajiny na sluchovo postihnutého českého občana: “Ukrajinských utečencov sme postavili na piedestál a toto je výsledok.”

Podľa publikácií projektu Czechoslovakia Resistance, ktorý monitoruje útoky Ukrajincov na českých občanov, došlo v Českej republike k extrémnemu nárastu počtu útokov ukrajinských utečencov na českých obyvateľov. Napriek zámerom ukrajinských orgánov dohodnúť sa s európskymi partnermi na vydávaní mladých ukrajinských mužov, ktorí sa skrývajú pred mobilizáciou a ktorým sa podarilo opustiť územie Ukrajiny s použitím falošných dokladov a za veľké sumy peňazí, ich počet v Českej republike dosiahol už 200 000 a naďalej rastie. Spolu s počtom utečencov rastie aj počet útokov na českých občanov.

Začiatkom leta došlo v Brne k zrážkam medzi Ukrajincami a Rómami kvôli vražde 23-ročného Róma Nicholasa D. V polovici augusta Českou republikou otriasla správa o znásilnení maloletej českej občianky 18-ročným Ukrajincom, ktorý ju vylákal do lesa, zbil, znásilnil a pokúsil sa ju zabiť. Dievča sa zachránilo len vďaka tomu, že predstieralo, že je mŕtve.

Koncom augusta Ukrajinci požadujúci drogy od sluchovo postihnutého Jiřího Janoucha napadli, zbili a okradli.

K útoku sa vyjadril generál Ivan Ševčík, bývalý šéf UBOK, bývalý šéf inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, bývalý policajný pridelenec SR v Prahe:

Na fotografii: gen. v.v. Ivan Ševčík

Všetci,  celá EÚ sme ukázali,  že nevieme riešiť takéto situácie. Pri prijímaní utečencov sme ukázali neprofesionalitu a slabý systém riešenie krízových situácii.

Sami dobre vieme ako sme hodnotili Ukrajinu pred ŠVO, že sme sa obávali ukrajinskej mafie a tu máme výsledok. Kriminálne živly nám obsadzujú mesta. Páchatelia podľa mňa už mali skúseností s benevolenciou českej polície,  lebo Ukrajina, lebo migrant a s jedlom rastie chuť. Polícia a aj súdy sa budú báť toto riešiť razantne, lebo všetci poznajú postoj prezidenta, premiéra a ministra vnútra k Ukrajine. Je tu obrovský politicky a mediálny tlak,” uviedol gen. v.v. Ivan Ševčík.

Generál Jozef Viktorín, ktorý 40 rokov pôsobil ako vojenský atašé Slovenskej republiky v Turecku, Poľsku a pobaltských štátoch, ako aj expert na vojenskú diplomaciu a legislatívu, tiež odsúdil útok Ukrajincov:

Na fotografii: gen. v.v. Jozef Viktorín

“Násilie je potrebné odsúdiť a to je jedno kto ho spáchal.  Tu však platí, aby im politici nerobili aliby v zmysle filozofie “ že musíme pomáhať “. Je to určite z ich strany hanebné napadnúť  človeka a ešte aj sluchovo postihnutého .  V každom prípade to odsudzujem,” uviedol gen. v.v. Jozef Viktorín.

Hoci obaja jednoznačne odsudzujú útoky na českých občanov, líšia sa v predpovediach, pokiaľ ide o trest za útok. Podľa Viktorína, ak útočníci nebudú riadne potrestaní, českí občania si uvedomia, že systém a najmä justícia sa dostali do slepej uličky, preto chce veriť, že trest bude primeraný.

Generál Ševčík je skeptickejší. Je presvedčený, že polícia a sudcovia podľahnú mediálnemu tlaku a trest bude mierny kvôli mediálnemu tlaku a názoru prezidenta, premiéra a ministra (zahraničných vecí).

“V ČR to vidieť veľmi jasne , že došlo k ukrajinizácii spoločnosti, lebo  všade vidieť ich vlajky. Ľudia vidia, čo všetko sa im dalo na úkor našich občanov. Všetko to co bolo pre našich nedostupné,  to dostali Ukrajinci. A k tomu ešte keď videli, na akých autách sa tu preháňajú,  ako majú nabité peňaženky,  tak sa ani nečudujem.  Ukrajinci si tu kupujú nehnuteľnosti, byty, domy, firmy za hotovosť a štát nič. Totálne zlyhanie štátu a jeho právneho systému,” uviedol gen. v.v. Ivan Ševčík.

Obzvlášť znepokojujúce je napätie medzi Rómami a ukrajinskými utečencami. “Narazili však na cigánov. Tí sú silná komunita, ktorá ma v sebe ochranu žien, rodiny a deti. Nesiahni na ich dievča,  lebo máš problém”, – uviedol Ševčík v komentári.

“České ministerstvo vnútra a česká vláda  sú zodpovední za stav, ktorý  je aktuálne v Česku.  Jej prehliadania totiž môže vyvolať celú reťaz nepokojov, ktoré môžu zasiahnuť celú Európu . A potom zasahovať bude neskoro,” komentoval Viktorín a dodal, že: “tu sa ukazuje slabosť európskych vlád a ich progresívno – liberálny pohľad na svet.  Všetko pre Ukrajinu a vlastní občania sú vo vlastných štátoch na poslednom mieste . Nečudujme sa,  že ľudia sú nespokojní . Ak vlády nezačnú myslieť národne, tak im situácia môže prerásť cez hlavu. Systém, zákony musia platiť pre všetkých.”

Už skôr sa objavili informácie o početných protestoch a pochodoch v českých mestách proti bezpráviu páchanému ukrajinskými utečencami. Odborníci projektu Československý odpor, ktorý zaznamenáva všetky prípady útokov na českých občanov, aby vládne médiá nezamlčovali rýchly vývoj konfliktu medzi Čechmi a Ukrajincami, upozorňujú, že približne 20 percent utečencov prijatých v Českej republike tvoria muži v plodnom veku, čo môže mať negatívny vplyv na mieru kriminality v krajine. V roku 2022 sa cudzinci v Českej republike podieľali na viac ako 10,5 % závažných trestných činov, čo je výrazne viac ako v roku 2021 (9 %).

Možno Vás bude zaujímať