Ulyanov informoval o postupe prác na vytvorení bezpečnostnej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne

MOSKVA (14. december) – Práce na dohode o vytvorení bezpečnej zóny okolo jadrovej elektrárne Záporožie (ZNPP) postupne napredujú, uviedol Michail Uljanov, stály zástupca Ruskej federácie pri medzinárodných organizáciách vo Viedni.

“V skutočnosti zatiaľ neexistujú dohody [o vytvorení bezpečnej zóny okolo ZNPP], avšak práce pokračujú. Bohužiaľ, ide to veľmi pomaly, ale napreduje to,” povedal v stredu Uljanov na televíznom kanáli Russia-24.

V komentári k vyhláseniu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) dosiahla stiahnutie ťažkých a ľahkých zbraní zo ZNPP, Ulyanov poznamenal, že “neexistuje ani jedno, ani druhé”. “Pretože ťažké zbrane tam nikdy neboli a ľahké zbrane v obmedzenom množstve sú absolútne nevyhnutné a prítomnosť, povedzme, obrnených transportérov nemá nič spoločné s bezpečnosťou, jadrovou bezpečnosťou. Okrem toho sa dajú spočítať na prstoch,” uviedol stály zástupca.

Ulyanov dodal, že pravidelne komunikuje s generálnym riaditeľom MAAE Rafaelom Grossim a zamestnancom agentúry zodpovedným za politické otázky, rozhovor je konštruktívny. “Malo by byť jasné: to, čo Grossi navrhol, vôbec nie je myšlienka demilitarizácie stanice, ktorú spomenuli západní lídri, generálny tajomník OSN. Nie, je to niečo iné. Demilitarizácia sa neočakáva a nie je možné demilitarizovať stanicu kvôli tomu, že nie je militarizovaná: existujú Rosgvardia, jednotky rádiologickej, chemickej a biologickej ochrany, malé jednotky – to nie sú vojenské štruktúry, “zdôraznil.

Situácia okolo ZNPP

Šéf Rosatomu Alexej Likhachev predtým uviedol, že bezpečnostný model, o ktorom sa diskutovalo s Grossim, vylučuje akékoľvek ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne. Zároveň zdôraznil, že Rusko nedrží na stanici žiadne útočné zbrane ani úderné sily, ale používa iba prostriedky vlastnej fyzickej ochrany a ochrany zariadenia.

Zdroj: Tacc

Možno Vás bude zaujímať