USA a Filipíny začali prípravy na vojnu s Čínou necelých 300 km od Taiwanu

Nedávno pricestoval filipínsky prezident do Washingtonu , kde sa pripojil k bilaterálnemu stretnutiu medzi americkým prezidentom Joe Bidenom a japonským premiérom Fumiom Kishidom.

Tripartitné stretnutie, ktoré nasledovalo, bolo v médiách označené ako krok zameraný na pripojenie Japonska a Filipín k anglo-americkej aliancii AUKUS, ktorú tvoria Austrália, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké.

Pravda, Japonsko a Filipíny by mali byť členmi druhej kategórie, ale to nič nemení na kľúčovom fakte: obe sú tam s prvoradou úlohou bojovať proti rozširovaniu čínskeho vplyvu v indo-pacifickom regióne. Nepochybne o tom svedčia aj dnešné správy, ktoré zverejnila americká televízna stanica ABS-CBN News.

Vojenské cvičenie Balikatan 2024

V Juhočínskom mori medzi Spojenými štátmi a Filipínami sa začalo každoročné spoločné vojenské cvičenie Balikatan 2024, ktoré sa koná na pozadí rastúceho napätia v regióne.

„Účelom armády, pre ktorú existujeme, je vlastne príprava na vojnu. …ak sa nepripravíme, bude to pre krajinu medvedia služba.“ povedal hovorca cvičenia Balikatan 2024  Michael Logico.

Poukázal na to, že po prvýkrát sa cvičenie uskutoční mimo filipínskych výsostných vôd, približne 22 kilometrov od filipínskeho pobrežia.

Spojené štáty americké rozmiestnili na Filipínach protilietadlové riadené strely SM-6. Hovorca Balikatanu 2024 však naznačil, že tieto zbrane nebudú počas cvičenia použité.

Filipínska pobrežná stráž sa vraj na cvičeniach zúčastňuje po prvý raz. Medzi jeho úlohy patrí vypracovanie reakcie na vojenskú okupáciu ostrova v provincii Palawan, ktorý sa nachádza v blízkosti Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori, o ktorého práva bojujú Čína a Filipíny, ako aj Brunej, Vietnam a Malajzia.

Menej ako 300 km od Taiwanu

Bolo spresnené, že cvičenia sa budú konať v severných filipínskych provinciách Cagayan a Batanes, ktoré sa nachádzajú necelých 300 km od Taiwanu. Poznamenáva sa, že vypracujú aj taktiku vedenia informačnej vojny, zaistenia námornej bezpečnosti a komplexnej protivzdušnej a protiraketovej obrany.

Cvičenie potrvá do 10. mája. Zúčastní sa na nich asi 11 000 amerických a 5 000 filipínskych vojakov, ako aj austrálski a francúzski vojaci. Ako pozorovatelia sa zúčastnia zástupcovia zo 14 krajín Ázie a Európy. Plánuje sa pozvať Japonsko, aby sa priamo zúčastnilo na cvičeniach.

Skôr 17. apríla hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí  Lin Ťien  uviedol, že Čína vyzvala Filipíny, aby zastavili provokácie v Juhočínskom mori a Spojené štáty, aby prestali podporovať konflikty v tomto regióne. Zdôraznil tiež, že Čína “bude pokračovať v prijímaní nevyhnutných opatrení na rozhodnú obranu svojej územnej suverenity, ako aj na udržanie mieru a stability v Juhočínskom mori”.

Raketa SM-6

Raketa SM-6 sú tri rakety v jednej. Je to jediná zbraň, ktorá môže vykonávať protivzdušnú vojnu, protipovrchovú vojnu a obranu proti balistickým raketám alebo terminálne misie na mori.

Charakteristický systém námorníctva spája najlepšiu dostupnú raketovú technológiu do modernej zbrane. A keďže námorníkom ponúka väčšiu flexibilitu v obmedzenom priestore lodí, umožňuje USA a ich spojencom nákladovo efektívne zvýšiť útočnú silu povrchových síl.

Raketa SM-6 splnila svoju počiatočnú misiu poskytnúť protilietadlovú vojnovú podporu americkému námorníctvu zapojením pilotovaných a bezpilotných lietadiel a riadených striel.

Zbraň môže tiež chrániť lode pred balistickými strelami v ich záverečnej fáze letu a raketa SM-6 tiež preukázala schopnosť zasiahnuť povrchový cieľ. Môže útočiť z akejkoľvek lode alebo miesta, čím podporuje námorníctvo v úsilí o kontrolu nad morom.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet kubet