USA, NATO demonštrujú zvýšenú vojenskú aktivitu v Arktíde

Spojené štáty a NATO demonštrujú zvýšenú vojenskú aktivitu v Arktíde, uviedol veľvyslanec ruského ministerstva zahraničných vecí Nikolaj Korčunov.

“Spojené štáty a ďalšie krajiny NATO, vrátane nearktických, pokračujú v rozširovaní svojej vojenskej aktivity v regióne. Zvyšujú svoj potenciál a rozširujú rozsah cvičení v arktickom regióne,” povedal na plenárnom zasadnutí 9. medzinárodnej konferencie o trvalo udržateľnom rozvoji regiónov Ďalekého východu a Arktídy.

Kurz aliancie smerom k militarizácii regiónu sa podľa diplomata „vyžíva v tom, že prístupy západných arktických krajín sú založené na myšlienkach konfrontácie, rivality, použitia scenárov sily pre vlastné záujmy v Arktíde.“

Vstup Švédska a Fínska do NATO by mohol viesť k ďalšej militarizácii Arktídy a zvýšiť napätie, povedal Nikolaj Korčunov,  veľvyslanec na ruskom ministerstve zahraničných vecí.

“Nemožno si neuvedomiť, že po vstupe Fínska a Švédska do aliancie sa všetky krajiny zúčastňujúce sa Arktickej rady, okrem Ruska, stali členmi severoatlantického bloku. To, samozrejme, môže viesť k ďalšej militarizácii Arktídy,” regiónu, ktorý so sebou nesie riziko zvyšovania vojenského a politického napätia vo vysokých zemepisných šírkach,“ povedal na 9. medzinárodnej vedeckej a praktickej konferencii s názvom Ďaleký východ a Arktída: trvalo udržateľný rozvoj.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *