Čo je super utorok a prečo je taký dôležitý

Konečne nastal ten deň – super utorok. Je to deň, ktorý by mohol veľa vysvetliť o amerických voľbách. V prvom rade priblížiť odpoveď na hlavnú otázku: ktorí dvaja kandidáti, predstavitelia republikánskej a demokratickej strany, sa proti sebe postavia v prezidentských voľbách 5. novembra tohto roku?

Pri tejto príležitosti sa budeme zaoberať tým zvláštnym pojmom, teda čitateľom vysvetlíme, čo je super utorok a aký je jeho veľký význam.

V skutočnosti predstavuje najdôležitejší deň z hľadiska prezidentských volieb, s výnimkou dňa volebného súboja dvoch kandidátov. Takže 5. marca si voliči v 15 štátoch a na jednom území USA, na Americkej Samoe, vyberajú kandidátov na prezidenta.

Tento super utorok by mohol veľmi ľahko potvrdiť dlho očakávaný odvetný zápas medzi súčasným prezidentom Joeom Bidenom a jeho predchodcom na tejto pozícii a jeho veľkým rivalom Donaldom Trumpom. Samozrejme, že konečný a oficiálny výber kandidátov prebehne až na straníckych zjazdoch.

V tento deň sa uskutočnia nominačné súťaže v Alabame, Aljaške, Arkansase, Kalifornii, Colorade, Maine, Massachusetts, Minnesote, Severnej Karolíne, Oklahome, Tennessee, Texase, Utahu, Vermonte, Virgínii a na spomínanom americkom území Americkej Samoy.

Republikánska súťaž bude vo všetkých týchto 15 štátoch, zatiaľ čo demokrati budú hlasovať v rovnakých štátoch okrem Aljašky. Dostaneme aj výsledky demokratickej súťaže v Iowe.

Koľko delegátov možno získať?

Na základe výsledkov každej súťaže sú najvyšším kandidátom ocenení funkcionári strany známi ako delegáti. Na formálne nominovanie kandidátov na sneme každej strany tento rok v lete je potrebný určitý počet delegátov. Na straníckych zjazdoch sa oficiálne udeľujú nominácie ich kandidátom na konečné zúčtovanie 5. novembra.

Približne jedna tretina z celkového počtu delegátov – 865 republikánov a najmenej 1 420 demokratov – sú v hre o super utorok.

Trump takmer istý víťaz

Trumpova kampaň predpokladala, že na Super utorok získa najmenej 773 delegátov a nomináciu získa neskôr v marci. Trump má v súčasnosti 244 delegátov a je presvedčivo pred svojou republikánskou protikandidátkou Nikki Haleyovou, ktorá má 43 delegátov. Trump teda presvedčivo vedie o viac ako 5,5-násobok, čo je reálne nemožné dosiahnuť. Na získanie republikánskej nominácie je potrebných minimálne 1 215 delegátov, zatiaľ čo v prípade demokratov je to 1 968.

Trump dostal definitívne podporu po včerajšom prelomovom rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorým sa zrušilo rozhodnutie Najvyššieho súdu v Colorade vyškrtnúť ho z hlasovania štátu. To nebude dovolené ani v žiadnom inom štáte. Trump bude po superutorku dúfať, že konečne vyradí z hry svojho posledného rivala, ktorému sa bohatí darcovia obracajú chrbtom, alebo skôr – zatvárajú svoje peňaženky napriek presvedčivému nedeľňajšiemu víťazstvu vo Washingtone DC. Dlho sa to však očakávalo a Trump tomu neprikladal význam.

Nikki Haleyová preteky ešte oficiálne nevzdáva, no mohla by tak urobiť po Superutorku, čo by mohla byť jej posledná šanca spomaliť Trumpovu dynamiku.

“Žiadne ruže nekvitnú” pre Bidena

Súčasný prezident a jediný kandidát na nomináciu Demokratickej strany Joe Biden naozaj nemá konkurenciu. V primárkach vystupujú viac-menej anonymní miestni demokrati ako oponenti širokej verejnosti – skôr ako zdanie demokracie v samotných primárkach, než by mali reálne nejaké vážne ambície. V skutočnosti sú jedinými o niečo vážnejšími oponentmi kongresman Dean Phillips a Marianne Williamson .

Je zaujímavé všimnúť si, ako dnes informovala agentúra Reuters, že kampaň Bidena utrpela 27. februára v Michigane neúspech, keď sa 13 % voličov vyhlásilo za „nerozhodnutých“ uprostred protestnej kampane na registráciu hlasovacích lístkov za prezidentovu podporu Izraelu. Teraz sa na super utorok pripravujú kampane na podobné protestné hlasovania v iných štátoch. Kalifornia, Colorado, Severná Karolína, Minnesota a Vermont patria medzi štáty, kde takéto snahy prebiehajú.

Joeovi Bidenovi na úrovni celej Ameriky nevychádzajú prieskumy, v ktorých väčšina Američanov pochybuje o jeho mentálnych schopnostiach.

Ktoré krajiny sú na Super utorok najzaujímavejšie?

Po včerajšom prelomovom rozhodnutí Najvyššieho súdu zostáva Trump vo voľbách v Colorade a Maine – štátoch, ktoré sa ho pokúsili diskvalifikovať na základe údajného podnecovania k povstaniu.

Taktiež viaceré štáty sú úplne otvorené voličom bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Jednou z nich je Virgínia, kde majú republikánski voliči pomerne umiernenú povesť.

Možno Vás bude zaujímať