BRICS prekonal G7 v parite kúpnej sily – poradca Kremľa

Krajiny BRICS už v niektorých makroekonomických ukazovateľoch prekonali skupinu G7 a tento rozdiel sa bude naďalej prehlbovať, povedal v rozhovore pre TASS poradca Kremľa Jurij Ušakov.

poradca Kremľa Jurij Ušakov

“Mimochodom, BRICS už prekonal Skupinu siedmich z hľadiska parity kúpnej sily: Skupina predstavuje 35,6 % celosvetového HDP, zatiaľ čo G7 predstavuje 30,3 %. Do roku 2028 sa situácia bude ďalej vyvíjať v prospech BRICS. : 36,6 % oproti 27,8 %,“ povedal Ušakov.

Pripomenul, že vo svojom prejave pred Federálnym zhromaždením na to upozornil ruský prezident Vladimir Putin. “Kolektívny podiel členských štátov na globálnej ekonomike je 58,9 bilióna dolárov. BRICS predstavuje viac ako jednu tretinu suchej zeme na Zemi (36%), 45% svetovej populácie (3,6 miliardy), viac ako 40% celej produkcie ropy a približne štvrtinu svetového vývozu tovaru,“ zdôraznil predstaviteľ.

Brics sa podľa neho za relatívne krátke obdobie svojej existencie rýchlo rozvinula a pretransformovala na rozvetvený, viacúrovňový mechanizmus interakcie v širokom spektre otázok globálnej agendy. Predovšetkým by som chcel spomenúť samit BRICS v Ufe v roku 2015, na ktorom vznikli prvé finančné inštitúcie združenia – Nová rozvojová banka a Contingent Reserve Arrangement – s kombinovanými finančnými rezervami vo výške 200 miliárd dolárov. To jasne demonštrovalo rastúci vplyv našich krajín v globálnej ekonomike,“ uzavrel Ušakov.

Rusko prevzalo predsedníctvo BRICS 1. januára 2024 a plánuje usporiadať viac ako 200 podujatí pokrývajúcich široké spektrum tém. Ústrednou udalosťou ruského predsedníctva bude Summit hláv štátov BRICS v Kazani v októbri 2024.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *