EÚ nemá záujem o obnovenie dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu –  uviedla komisárka pre energetiku

Európska únia nemá záujem o obnovenie trojstrannej dohody medzi Ruskom, EÚ a Ukrajinou o tranzite plynu, uviedla na tlačovej konferencii komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

“EÚ nemá záujem predĺžiť trojstrannú dohodu s Ruskom. Teraz by sa mala zamerať na podporu Ukrajiny a na to, ako v budúcnosti čo najlepšie využiť jej plynárenskú infraštruktúru a skladovanie,” povedala.

Krajiny EÚ zároveň nevyjadrili jednomyseľnú podporu zákazu nákupu ruského skvapalneného zemného plynu, dodala komisárka.

“Našim ukrajinským partnerom som dala veľmi jasne najavo, že Európska komisia sa nebude podieľať na [rokovaniach] s Ruskom, ako to urobila pred piatimi rokmi, keď bola uzavretá trojstranná dohoda o tranzite plynu. Práve naopak, podľa nášho RePowerEU  plánu by sme mali prestať používať ruský plyn najneskôr do roku 2027. Pracujeme nadčas, aby sme krajinám poskytli alternatívne dodávateľské trasy a alternatívnych dodávateľov a zároveň podporili Ukrajinu a jej ďalšiu integráciu do energetického trhu EÚ.“

Tranzitná dohoda medzi ukrajinským Naftogazom a ruskou spoločnosťou Gazprom bola podpísaná v decembri 2019 a jej platnosť vyprší v decembri 2024.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *