GeoPolitika (12.časť) Európa nebude môcť sa okamžite odpojiť od ruského LNG. K úplnému odmietnutiu môže dôjsť až v rokoch 2026-2027 – tvrdí ruský analytik

Európa sa nebude môcť okamžite odpojiť z významných dodávok ruského skvapalneného zemného plynu, ale proaktívne znižovanie dovozu sa môže začať v druhej polovici roku 2025, povedal pre agentúru TASS ruský analytik Finam – Sergey Kaufman.

“Úplné odmietnutie ruského LNG zrejme zatiaľ nebude. Rusko v roku 2023 vyviezlo do Európy asi 16 miliónov metrických ton LNG (hlavne z projektu Yamal LNG), čo je významný objem, ktorý bude ťažké rýchlo nahradiť. Úplné odmietnutie ruského plynu zároveň zostáva pre EÚ otázkou času – základný plán počíta s opustením do roku 2027,“ uviedol expert.

Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová už skôr uviedla, že Európska komisia má v úmysle uviesť do platnosti smernicu o postupnom zákaze dodávok ruského skvapalneného zemného plynu do Európy v apríli tohto roku.

“Z nášho pohľadu krajiny EÚ začnú spočiatku odmietať plynovodný plyn a najmä objemy, ktoré teraz tečú cez Ukrajinu v tranzite (asi 15 miliárd metrov kubických ročne). Bude ťažké nahradiť súčasne LNG a objemy prúdiace cez Ukrajinu v rámci  stále obmedzenej ponuky na globálnom trhu s plynom. V súvislosti s tým očakávame, že začiatok proaktívneho poklesu dovozu ruského plynu je perspektívou na druhú polovicu roku 2025,“ povedal Kaufman. Mierny pokles dodávok možno očakávať už v tomto roku pri rekordne vysokých zásobách v podzemných zásobníkoch plynu a menšom dopyte.

K úplnému odmietnutiu ruského LNG môže dôjsť až v rokoch 2026-2027. Ak bude ukončenie ruského LNG postupné, dopad pre európsky trh bude minimálny z dôvodu počiatočného obdobia proaktívneho spúšťania nových zariadení LNG v USA a rastúceho exportu z Kataru.

“Pokiaľ ide o Novatek, môže presmerovať stratené objemy na ázijsko-pacifický trh. Kľúčovým rizikom je nedostatok prepravcov plynu, pretože presmerovanie na ázijsko-pacifické trhy bude znamenať predĺženie prepravnej vzdialenosti,” dodal analytik.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *