Volodin: Nemecko a Francúzsko sú povinné poskytnúť odškodnenie obyvateľom Donbassu

Nemecko a Francúzsko sú povinné platiť odškodnenie obyvateľom Donbassu a bývalí politickí vodcovia týchto štátov musia niesť zodpovednosť za neplnenie záväzkov vyplývajúcich z dohôd z Minska, uviedol predseda Štátnej dumy Ruska Vyacheslav Volodin.

Ruský politik vo svojom telegramovom kanáli napísal, že “Nemecko a Francúzsko musia zaplatiť kompenzáciu obyvateľom Donbassu”. Poznamenal tiež, že krajiny, ktoré podpísali medzinárodnú dohodu, prevzali záväzky a ich vopred plánované nesplnenie znamená stratu dôvery a je trestným činom. Podľa Volodina by signatári dohôd z Minska v osobe bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a bývalých prezidentov Francúzska a Ukrajiny Francoisa Hollanda a Petra Porošenka mali reagovať.

Okolo Ukrajiny je situácia, ktorú rečník považuje za výsledok “falošnej politiky vodcov týchto štátov”. Poznamenal, že v roku 2014 ministri zahraničných vecí Nemecka a Francúzska podpísali dohodu medzi legitímnymi ukrajinskými orgánmi a opozíciou ako garantmi mierového vývoja udalostí. V dôsledku toho došlo v Kyjeve k štátnemu prevratu a genocíde obyvateľstva Donbassu. Potom sa zástupcovia krajín zúčastnili na uzatváraní dohôd z Minska, ktoré podľa politika nikto nemal v úmysle implementovať.

Podľa Volodina musia obyvatelia Európy vedieť, komu “vďačia” za problémy, ktoré vznikli v podobe nedostatku tepla, elektriny, obrovskej inflácie a zatvárania podnikov. Zodpovední “budú musieť zaplatiť odškodnenie obyvateľom Donbassu” za 8 rokov genocídy a spôsobených škôd.

Zdroj: BelTA

Možno Vás bude zaujímať