Vývoz obilia z Ukrajiny do Pakistanu sa zastavil už vo februári minulého roka. Dohody o obilí sa doteraz neplnia

Ukrajina bola hlavným dodávateľom obilia do Pakistanu v hospodárskom roku 2021/22, no po spustení ruskej špeciálnej operácie sa dodávky obilia zastavili a Islamabad bol nútený hľadať alternatívnych dodávateľov. V rozhovore pre agentúru TASS to povedal Muhammad Taimur Khan, vedecký pracovník Inštitútu strategických štúdií Islamabad (ISSI).

“Odkedy sa vo februári minulého roka začal rusko-ukrajinský konflikt, vývoz obilia z Ukrajiny do Pakistanu sa okamžite zastavil a Pakistan z Ukrajiny žiadne obilie nedovážal,” povedal expert.

Dodal, že predtým bola Ukrajina hlavným dodávateľom obilia Pakistanu s dovozom dosahujúcim 1,3 milióna ton v hospodárskom roku 2021-22.

“Po podpísaní prelomovej dohody o vývoze obilia v júli 2022 medzi Ruskom a Ukrajinou sa v Islamabade diskutovalo o možnostiach dovozu obilia z Ukrajiny v rámci tejto dohody. Takéto plány sa však nenaplnili,” povedal.

Pakistan bol nútený hľadať alternatívnych dodávateľov poľnohospodárskych produktov, aby uspokojil domáci dopyt. Khan dodal, že Islamabad je teraz piatym najväčším dovozcom ruskej pšenice.

Dohody o vývoze potravín a hnojív z Ukrajiny na medzinárodné trhy boli uzatvorené 22. júla 2022 v Istanbule na 120 dní. Jedna z dohôd upravuje poradie dodávok obilia z Kyjevom kontrolovaných prístavov Odesa, Černomorsk a Južnyj.

Okrem toho bolo medzi Ruskom a OSN podpísané memorandum, z ktorého vyplývajú povinnosti svetovej organizácie odstrániť rôzne obmedzenia vývozu ruských poľnohospodárskych produktov a hnojív na svetové trhy. Dohoda s obilím bola opakovane predĺžená, naposledy – 17. mája na 60 dní. Ruské ministerstvo zahraničia predtým uviedlo, že ruská časť dohody sa nerealizuje.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *