Hrozba teroristických útokov je kľúčová výzva pre Sýriu a Irak. Západ podporuje extrémistov – uviedol sýrsky prezident

Teroristické hrozby sú stále najväčšou výzvou pre Sýriu a Irak, keďže podpora extrémistov zo strany Západu komplikuje protiteroristické úsilie, uviedol v nedeľu sýrsky prezident Bašár Asad.

“Hrozba zo strany teroristov je naďalej kľúčovou výzvou pre Sýriu a Irak,” povedal na tlačovej konferencii vysielanej televíznou stanicou Al Hadath.

Podľa sýrskeho vodcu sa jeho rozhovory s irackým premiérom Mohammedom Shia al-Sudanim zamerali na spoločné úsilie v boji proti terorizmu. Zdôraznil „dôležitosť spolupráce sýrskej a irackej armády pri udržiavaní stability a bezpečnosti v pohraničných oblastiach“. „Návšteva premiéra al-Sudáního prispeje ku kvalitatívnemu skoku v bilaterálnych vzťahoch, berúc do úvahy pozitívne zmeny, ktoré prebiehajú v medziarabskej aréne,“ povedal Asad.

Iracký premiér sa zas zaviazal, že jeho krajina urobí všetko pre to, aby bola Sýria oslobodená od nespravodlivých ekonomických sankcií. “Irak neopustí Sýriu a pomôže jej vyrovnať sa s nebezpečnými výzvami,” povedal. “Sýria musí zaujať správne miesto v regióne. Všetky národy z toho budú mať prospech.”

Podľa úradu sýrskeho prezidenta strany počas rozhovorov zdôraznili „potrebu politickej koordinácie na najvyššej úrovni vo všetkých regionálnych a medzinárodných problémoch“. Strany dosiahli dohody o rozšírení obchodu a opatreniach na podporu hospodárskej integrácie.

Na návšteve irackej delegácie boli podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Fuad Hussein, minister obchodu Atheer Dawood Salman Al-Ghurairy Al-Ghurairy a zástupca veliteľa irackých ozbrojených síl Qais Rahima.

Možno Vás bude zaujímať