Začali sa jadrové vojenské cvičenia NATO v Európe.

Vzdušné sily NATO začínajú svoje pravidelné každoročné cvičenie jadrového zastrašovania Steadfast Noon v Európe v pondelok 16. októbra, uviedla Organizácia Severoatlantickej zmluvy

Cvičenia, ktoré potrvajú nad Talianskom, Chorvátskom a Stredozemným morom a potrvajú do 26. októbra, sa zúčastní 60 lietadiel rôznych typov, vrátane stíhacích bombardérov, prieskumných lietadiel a tankerov z 13 krajín NATO, ako aj strategického letectva Spojených štátov – bombardérov B-52H.

“Cvičenie pomôže zabezpečiť spoľahlivosť, účinnosť a bezpečnosť nášho jadrového zastrašovania. Vysiela to jasný signál, že NATO bude chrániť a brániť všetkých spojencov,” povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Cvičenie bude zahŕňať operácie so stíhacími bombardérmi schopnými niesť jadrové bomby, ktoré však nebudú vybavené skutočnou výzbrojou.

Aliancia zároveň naznačuje, že cvičenia nesúvisia so žiadnymi aktuálnymi udalosťami vo svete, budú sa konať tisíc kilometrov od ruských hraníc.

Minulý týždeň agentúra AP informovala o rozsiahlych jadrových cvičeniach s tým, že oznámenie prišlo po tom, čo Rusko varovalo, že odstúpi od globálnej zmluvy o zákaze jadrových skúšok.

Cvičenie NATO zahŕňa stíhačky, ktoré môžu niesť jadrové hlavice, ale nezahŕňa skutočné bomby. Konvenčné prúdové lietadlá a prieskumné a tankovacie lietadlá sa na nich tiež zúčastňujú.

Stoltenberg povedal, že cvičenie pomôže zabezpečiť “dôveryhodnosť, účinnosť a bezpečnosť nášho jadrového zastrašovania a vyšle jasný signál, že NATO bude chrániť a brániť všetkých spojencov”.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *