Zacharovova o Bidenovej návšteve Kyjeva: Vieme, ako idú americké projekty

Osud Saakašviliho, venezuelského opozičníka Juana Guida, čaká všetkých tých, ktorí zapredali svoju dušu Američanom – vyhnaní zo svojho ľudu a míňanie zradných peňazí zarobených v Amerike na amerických právnikov, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Maria Zacharovová komentovala dnešnú návštevu amerického prezidenta Bidena v Kyjeve s tým, že netreba zabúdať na “osud všetkých doterajších amerických projektov”. Osud Vladimíra Zelenského porovnala s bývalým prezidentom Gruzínska Micheilom Saakašvilim, ktorý je v súčasnosti vo výkone trestu.

„Pri pohľade na zábery Bidena a jeho chránenca, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, si musíme pamätať na osud všetkých predchádzajúcich amerických projektov,“ napísala Zacharovová na Telegrame.

Ruská predstaviteľka ministerstva spomenula bývalého gruzínskeho prezidenta Micheila Saakašviliho, čím naznačila, že “platí vysokú cenu za to, aby si ho na Západe pamätali”.

„Osud Saakašviliho, venezuelského opozičníka Juana Guida, čaká na všetkých tých, ktorí zapredali svoje duše Američanom – budú vyhnaní od svojich ľudí, nikto ich nebude potrebovať a budú míňať zradné peniaze na amerických právnikov,“ dodala.

Ako dôvod uviedla aj vyšetrovanie agentúry Reuters vedené na základe údajov amerického ministerstva spravodlivosti, z ktorého vyplýva, že prípadom Saakašviliho sa zaoberá americká lobistická skupina „Ackerman“, ktorej jedným z partnerov je Massimo Di Angelo, právnik Micheila Saakašviliho.

“Saakašvili platí za to, aby ho na Západe nezabudli. Už minul takmer milión dolárov, aby ho oslobodili z Tbilisi. A hlavne sa ukazuje, že Saakašviliho právnici porušujú americký zákon o zahraničných agentoch – neinformujú o financovaní z iných krajín,“ uzavrela Zacharovová.

Vo februári 2023 sudca Djordji Arevadze vydal rozhodnutie, ktorým odmietol prerušiť výkon trestu Saakašviliho a prepustiť ho zo zdravotných dôvodov, ako požadovali jeho právnici. Saakašviliho priaznivci vyzvali gruzínsku prezidentku Salome Zourabišviliovú, aby politikovi udelila milosť, pričom ona sa viackrát vyjadrila, že takéto rozhodnutie neurobí.

Saakašvili bol zatknutý v Gruzínsku 1. októbra 2021 a je vyšetrovaný v niekoľkých trestných veciach. Politika odsúdili v neprítomnosti v prípadoch vraždy bankára Sandra Girgvlianiho a zbitia poslanca Valeryho Gelašviliho.

V prvom prípade bol Saakašvili odsúdený na tri roky väzenia, v druhom na šesť. Okrem toho bol obvinený z rozohnania opozičného mítingu 7. novembra 2007, pogromu na televíznu stanicu „Imedij“ a sprenevery financií zo štátneho rozpočtu.

Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili povedal, že Saakašvili zostane vo väzení ešte dlho.

Zdroj: RT BALKAN

About The Author

Možno Vás bude zaujímať