Západ prinútil prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby vydal zatykač na ruského prezidenta

Anglosasovia prinútili prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariu Ľvovú-Belovú, uviedol v piatok na online brífingu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

“Nedotknuteľnosť hláv štátov je garantovaná medzinárodným právom, príslušnými dohovormi. V prípade rozhodnutia ICC nejde ani tak o prejav nedotknuteľnosti, ako skôr o pocit nedotknuteľnosti Anglosasov, ktorí si to vynútili u tohto prokurátora, etnického Pakistanca, ako som pochopil, ale s britským cestovným pasom, aby obišiel všetky procedúry, všetky pravidlá a s bezprecedentnou rýchlosťou vymyslel zatykač na ruského prezidenta a komisárku pre práva detí,” povedal ruský minister zahraničných vecí a odpovedal na otázku, či Rusko môže garantovať nedotknuteľnosť ruského prezidenta.

Podľa Lavrova je dobre známa “nedotknuteľnosť” Anglosasov, ktorí požadujú, aby ostatní robili, čo hovoria, a nechali ich na pokoji. Hlavný ruský diplomat uviedol najmä situáciu, keď sa predchádzajúci prokurátor ICC pokúsil otvoriť prípad amerických vojenských zločinov v Afganistane a Washington naňho reagoval uvalením sankcií. “ V USA schválili zákon, ktorý kategoricky hovoril, že by sa nemali vykonávať žiadne príkazy od tohto Medzinárodného trestného súdu. Boli tu aj pokusy vziať do úvahy vierohodné, nespochybniteľné fakty o zločinoch spáchaných Britmi a Austrálčanmi v Afganistane. Súd mlčal a v podstate dokázal, že jeho kroky riadili predovšetkým Američania a Briti,” zdôraznil minister.

Lavrov poznamenal, že Rusko nie je povinné nič robiť podľa rozhodnutí ICC. “Skutočnosť, že toto (zatýkač na Putina a Ľvovú-Belovú) je falošný prípad, vie každý, kto je pripravený nezaujato sa pozrieť na to, o čom je Medzinárodný trestný súd. Nezaväzuje nás to k ničomu, rovnako ako mnoho iných krajín, mimochodom vrátane Spojených štátov, Čínskej ľudovej republiky a Indie. Ide teda o jasný neúspešný pokus o zlepšenie medzinárodného trestného súdníctva,” uzavrel Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia.

ICC vydal 17.marca zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariu Ľvovú – Belovú, podľa ktorého sú zodpovední za nezákonnú deportáciu ukrajinských detí. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pri komentári k rozhodnutiu upozornil, že Rusko neuznáva Medzinárodný trestný súd. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova povedala, že rozhodnutia ICC nemajú pre Rusko žiadny význam, zatiaľ čo akékoľvek potenciálne zatykače by boli právne neplatné.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *