Západ vsádza na Erdogana, že presvedčí Rusko vrátiť sa k dohode o obilninách

Od ukončenia dohody o obilí už uplynul týždeň, ale Kyjev, Ankara a Západ sú naďalej odhodlané obnoviť dodávky ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez Čierne more, píše Kommersant. S cieľom odblokovať vývoz potravín zvolal ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj mimoriadne zasadnutie novovytvorenej Rady NATO-Ukrajina, ktorú spojenci ponúkli ako alternatívu k prijatiu krajiny do aliancie. Zatiaľ sa však zdá, že Západ vkladá nádej iba do akýchsi schopnosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nájsť presvedčivé argumenty v dialógu s Moskvou, píšu noviny.

Zostáva nejasné, ako presne by sa mohlo obnoviť fungovanie obilných koridorov, píše Kommersant. Návrh zapojiť tretiu krajinu do eskortovania komerčných lodí cez Čierne more bol niekoľkokrát vznesený od odstúpenia Ruska od istanbulských dohôd, no žiadna strana ho neprijala, pretože všetky zainteresované strany vidia takýto scenár ako potenciálne vážne riziko eskalácie.

Súdiac podľa vyjadrení ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, Západ vsádza na Erdogana. ktorý podľa Blinkena komunikuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v snahe priviesť ho späť k dohode.

Medzitým sa USA tiež snažia presvedčiť africké krajiny, aby vyvíjali tlak na Rusko pred tohtotýždňovým samitom Rusko-Afrika, ktorý sa bude konať 27. až 28. júla v Petrohrade. Podľa Financial Times sa Washington pokúša presvedčiť svojich afrických partnerov, aby odsúdili odstúpenie Ruska od dohody o obilninách.

Rusko sa k možnej dohode o obilninách vyjadrilo

Moskva chápe „obavy, ktoré môžu vzniknúť medzi našimi africkými priateľmi“ a navrhuje poskytnúť kontinentu bezplatné dodávky potravín, ale naďalej trvá na tom, že pred návratom k dohode sa musia implementovať pôvodné ustanovenia Iniciatívy pre obilniny súvisiace s Ruskom, poznamenal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *