Moldavsko trvá na stiahnutí ruských mierových jednotiek z Podnesterska

Výzvy Moldavska na nasadenie medzinárodnej civilnej misie namiesto ruských mierových síl sú neopodstatnené, povedal v piatok podnesterský minister zahraničných vecí Vitalij Ignaťjev.

“Nie sú na to žiadne podmienky. Uprostred globálnej nestability a ukrajinskej krízy zaisťuje mierová operácia dodatočnú stabilitu v našom moldavsko-podnesterskom regionálnom priestore. A dúfame, že naši susedia, Moldavsko, preukážu zodpovednosť a zdržia sa akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo podkopať mierovú operáciu. Mám na mysli odstúpenie od dohody o zásadách mierového urovnania z roku 1992,” povedal v rozhovore pre televíziu Rosiya-2.

Ruské mierové jednotky boli nasadené do zóny bojových operácií v Podnestersku koncom júla 1992 na základe dohody o mierovom urovnaní ozbrojeného konfliktu v moldavskom Podnesterskom regióne. Tento krok pomohol zastaviť konfrontáciu medzi moldavskou políciou a podnesterskými milíciami. V súčasnosti mier v regióne udržiavajú ruské, moldavské a podnesterské mierové jednotky a tím ukrajinských vojenských pozorovateľov.

Okrem toho má ruská armáda za úlohu zabezpečiť bezpečnosť skladov v Cobasne, ktoré obsahujú viac ako 20 000 ton munície, ktorá tam bola uložená po stiahnutí sovietskych vojsk z európskych krajín. Kampaň na stiahnutie a likvidáciu zbraní a munície sa začala v roku 2001, ale v roku 2004 ju podnesterské orgány po zhoršení vzťahov s Moldavskom prerušili.

Kišiňov medzitým trvá na stiahnutí ruskej skupiny síl a vyzýva na nahradenie mierových síl civilnou misiou s medzinárodným mandátom. Tiraspol však pripomína, že v roku 1992 takáto misia nedokázala zabrániť ozbrojenému konfliktu, keďže prišlo o život viac ako 1000 ľudí a desaťtisíce utrpeli zranenia.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *