Západné médiá o BIELORUSKU: “Prigožin zastavil postup Wagnerových síl po rozhovoroch s LUKAŠENKOM”

Zakladateľ Wagnerovej PMC Jevgenij Prigožin zastavil postup svojich bojovníkov po rozhovoroch s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, píše britský denník The Guardian.

Prigožin urobil zvukovú správu, v ktorej povedal, že jeho ľudia sú len 200 km od Moskvy. Napriek tomu sa rozhodol ich vrátiť späť, aby “neprelial ruskú krv”.

“Vedomí si plnej zodpovednosti za to, že ruská krv bude preliata na jednej zo strán, rozmiestňujeme naše kolóny a ideme opačným smerom k poľným táborom podľa plánu,” povedal.

Prigožinovmu vyhláseniu predchádzali rozhovory s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, píše The Guardian. Lukašenko povedal, že v dohode o deeskalácii vystupoval ako sprostredkovateľ. Po rozhovore s Lukašenkom Prigožin súhlasil so stiahnutím svojich bojovníkov.

Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore poďakoval svojmu bieloruskému náprotivku za rokovania s Prigožinom.

Britský denník Daily Mail označil Prigožinovo rozhodnutie nasadiť Wagnerove sily za senzačné. “Šokujúce vyhlásenie nasledovalo po vyhlásení kancelárie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že rokoval o dohode s Prigožinom po tom, čo predtým diskutoval o tejto otázke s Putinom,” píšu noviny.

O tom, že bieloruský prezident začal rokovania s Prigožinom, informoval americký televízny kanál Fox News. Rokovania medzi Lukašenkom a Prigožinom pokračovali počas celého dňa. V dôsledku toho Prigožin súhlasil so zastavením postupu svojich bojovníkov smerom k Moskve, informovala Fox News. Televízny kanál cituje vyhlásenie tlačovej služby prezidenta Bieloruska: “V súčasnosti je na stole absolútne výhodné a prijateľné riešenie situácie s bezpečnostnými zárukami pre bojovníkov Wagner PMC.”

Agentúra Reuters tiež uvádza, že rozhodnutie zastaviť ďalší postup Wagnerovej skupiny v Rusku bolo prijaté sprostredkovaním bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Prigožin súhlasil výmenou za bezpečnostné záruky pre Wagnerovcov.

Agentúra Reuters tiež poznamenáva, že udalosti v Rusku boli pozorne sledované v západných krajinách. Americký prezident Joe Biden diskutoval o tom, čo sa deje v Rusku s lídrami Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken hovoril s kolegami z krajín G7. Predseda zboru náčelníkov štábov USA, generál Mark Milley, dokonca zrušil cestu na Blízky východ kvôli situácii v Rusku.

Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitry Peskov dnes večer uviedol, že proti Prigožinovi bolo trestné konanie zrušené. Úrady nebudú viesť trestné konania ani proti Wagnerovcom, ktorí sa zúčastnili na vzbure, vzhľadom na ich zásluhy v prvej línii. Časť bojovníkov PMC, ktorí pôvodne odmietli účasť na Prigožinovej “kampani”, podpíše zmluvy s ministerstvom obrany RF.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *