VIDEO: Jevgenij Prigožin prijal návrh bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Rezignuje Sergej Šojgu?

Večer 23. júna bolo na telegramovom kanáli zakladateľa Wagnerovej PMC Jevgenija Prigožina zverejnených niekoľko zvukových nahrávok. Tvrdil najmä, že jeho jednotky boli údajne napadnuté, a obvinil z toho vojenské vedenie krajiny. V súvislosti s týmito vyhláseniami FSB Ruskej federácie otvorila trestné konanie voči jeho osobe, s tým, že vyzýva na ozbrojené povstanie. Ministerstvo obrany označilo za nepravdivé informácie o údajnom útoku na “tábory Wagnerovej PMC”. Centrum pre vzťahy s verejnosťou FSB Ruskej federácie vyzvalo bojovníkov súkromnej vojenskej spoločnosti, aby sa neriadili Prigožinovými rozkazmi a prijali opatrenia na jeho zadržanie.

Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom dnešnom príhovore k občanom nazval akcie štruktúr Wagnerovej PMC ozbrojenou vzburou a zradou a ubezpečil, že opatrenia proti povstalcom budú tvrdé.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno informoval svojho bieloruského kolegu o situácii na juhu Ruska so súkromnou vojenskou spoločnosťou Wagner. Hlavy štátov sa dohodli na spoločných postupoch. V nadväznosti na dohody prezident Bieloruska po dodatočnom upresnení situácie vlastnými kanálmi a po dohode s prezidentom Ruska rokoval so šéfom PMC Wagner Jevgenijom Prigožinom.

Rokovanie bieloruského prezidenta a Jevgenija Prigožina

Rokovania pokračovali počas celého dňa. V dôsledku toho dospeli k dohodám o neprípustnosti rozpútania krvavého masakru na území Ruska. Jevgenij Prigožin prijal návrh bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zastaviť pohyb ozbrojených osôb skupiny Wagner na území Ruska a podniknúť ďalšie kroky na deeskaláciu napätia.

Momentálne je na stole absolútne výhodný a prijateľný variant riešenia situácie s bezpečnostnými zárukami pre bojovníkov Wagner PMC.

Oddiely Wagnerovcov začali opúšťať územie v blízkosti veliteľstva Južného vojenského okruhu v Rostove na Done. Nasadajú do áut

Dnes o 21:00 hod miestneho času prezidenti Bieloruska a Ruska opäť telefonovali, informuje tlačová služba Alexandra Lukašenka. Prezident Bieloruska podrobne informoval prezidenta Ruska o výsledkoch rokovaní s vedením PMC Wagnera. Prezident Ruska poďakoval bieloruskému prezidentovi za vykonanú prácu na deeskalácii situácie.

Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať?

Uvádzajú sa rôzne scenáre, ako by sa situácia mohla ďalej vyvíjať. Jevgenij Prigožin a PMC “Wagner” by mohli ísť do Bieloruska strážiť hranicu s Ukrajinou a Poľskom. Toto by mala byť podstata Lukašenkových záruk. Kyjev sa priskoro začal radovať z občianskych nepokojov. Na severe by tak “dostal” plnohodnotné zoskupenie 50 tisíc členov Wagner.

Telegramové kanály píšu, že Sergej Šojgu pravdepodobne rezignuje. S najväčšou pravdepodobnosťou bude preradený na post splnomocnenca sibírskeho federálneho okruhu.

Guvernér Tuly Alexej Dyumin dnes pôsobil ako vyjednávač s Prigožinom. Mohol by sa stať ministrom obrany RF a nahradiť tak Sergeja Šojgua.

TV Cargrad informuje s odvolaním sa na nepotvrdené zdroje o diskusiách o možných dohodách medzi prezidentom Bieloruskej republiky Lukašenkom a šéfom Wagnerovcov PMC Prigožinom. Možným kompromisom podľa zdrojov televízie by mohla byť rezignácia súčasného vedenia Ministerstva obrany Ruska a sústredenie sa Prigožinovej spoločnosti na projekty v Afrike.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *