Zelenský navštívi o pár dní Poľsko. Čo je dôvodom?

Zástupca poľského prezidenta zodpovedného za medzinárodné záležitosti Marcin Przydacz uviedol, že pôjde o oficiálnu návštevu na pozvanie Andrzeja Dudu.

VARŠAVA, 3. apríla – Ukrajinský prezident navštívi 5. apríla oficiálne Poľsko. Oznámil to v pondelok zástupca poľského prezidenta zodpovedného za medzinárodné záležitosti Marcin Przydacz pre rozhlasovú stanicu RMF.

“O tri dni, v stredu 5. apríla, očakávame oficiálnu návštevu prezidenta Ukrajiny v Poľsku,” povedal.

Podľa Przydacza “pôjde o oficiálnu návštevu na pozvanie poľského prezidenta Andrzeja Dudu”. Predtým, ako pripomenul úradník, Zelenský navštívil Poľsko len krátkymi pracovnými návštevami, napríklad na ceste zo Spojených štátov. 

Chce sa stretnúť s Poliakmi, s Ukrajincami žijúcimi v Poľsku. Takéto stretnutie plánujeme na stredu večer, popoludní na Kráľovskom zámku vo Varšave – oznámil Marcin Przydacz. Dodal, že stretnutie je naplánované na Hradnom námestí a v hornej časti Kráľovského hradu. Uviedol, že na toto stretnutie bude môcť prísť každýKaždý bude môcť vidieť prezidentov, určite na veľkej obrazovke a možno aj v bližšom vzťahu,” dodal.

Przydacz zdôraznil, že táto návšteva Zelenského bude mať osobitný charakter – hoci zatiaľ sa nedá všetko odhaliť. Dodal, že predchádzajúce Zelenského zahraničné návštevy – v Londýne, Washingtone, Paríži a Bruseli – boli držané v tichosti a utajení. Boli to čisto pracovné návštevy – poznamenal Przydacz. Hovoríme tu o oficiálnej návšteve, po druhé, bude tu aj tento prvok verejného charakteru. Prezident Zelenský chce tiež povedať pár slov Poliakom v súvislosti s tým, čo sa stalo minulý rok, ako Poliaci pomáhajú Ukrajine, ako pomáhajú utečencom na hraniciach, neskôr ich vítajú vo svojich domovoch – myslím, že to je účelom tohto stretnutia – povedal hosť poľského rozhlasu

Návšteva sa uskutoční na pozvanie prezidenta Dudu a, prirodzene, prvým partnerom bude prezident Duda a pôjde o dlhé rozhovory, široké nielen o bezpečnostnej situácii, ale aj o hospodárskej situácii, ale aj o politických a historických témach – oznámil Marcin Przydacz.

Poľský prezident pred nedávnom povedal, že niekoľko poľských migov sa už dostalo na UkrajinuPodľa informácií hosťa sa tento proces už skončil, teda prevod tejto prvej časti. Samozrejme, bude sa diskutovať o možnej ďalšej podpore – povedal Przydacz.

.

Zdroj: rmf24.pl

Možno Vás bude zaujímať