Zelenskyj sa vyhráža: Budeme reagovať na susedov, ktorí blokujú ukrajinské obilie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pohrozil ” odpoveďou” krajinám, ktoré zakázali dovoz ukrajinského obilia, čo je v rozpore s rozhodnutím Európskej komisie.

“Ak rozhodnutia susedných krajín porušujú právo EÚ, Ukrajina zareaguje civilizovaným spôsobom,” napísal Zelenskyj na Telegrame.

Ukrajinský prezident poďakoval predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej za rozhodnutie zrušiť obmedzenia na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov do EÚ, pričom to označil za príklad „skutočnej jednoty a dôvery“.

“Teraz je dôležité, aby európska jednota fungovala na bilaterálnej úrovni,” uviedol Zelenskyj s tým, že podporu susedných krajín považuje v kontexte súčasného konfliktu na Ukrajine za dôležitú.

Predtým sa Európska komisia rozhodla nerozšíriť obmedzenie dovozu štyroch druhov ukrajinských poľnohospodárskych produktov do niekoľkých hraničných krajín EÚ s tým, že Kyjev zavedie opatrenia na kontrolu vývozu. 

Poľsko, Slovensko a Maďarsko však jednostranne predĺžili zákaz dovozu ukrajinského obilia aj po 15. septembri, pričom Bulharsko podporilo zrušenie zákazu dodávok obilia z Ukrajiny.

Okrem toho Budapešť zakázala dovoz 24 tovarov z Ukrajiny.

Poľnohospodári v piatich susedných krajinách Ukrajiny sa opakovane sťažovali, že prebytok ukrajinských poľnohospodárskych produktov by ich mohol zruinovať a ovplyvniť domáce ceny. Všetci, s výnimkou Bulharska, predtým trvali na predĺžení embarga.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki predložil 8. septembra Európskej komisii ultimátum ohľadom dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Poznamenal, že “Varšava nedovolí nové otvorenie trhu s obilím bez ohľadu na rozhodnutie Európskej únie”.

Zelenskyj pripustil, že ak bude embargo Európskej komisie platiť aj po 15. septembri, Ukrajina sa môže obrátiť na arbitráž. Ukrajinský premiér Denis Šmygal prisľúbil, že Kyjev sa odvolá na Svetovú obchodnú organizáciu, ak Poľsko alebo iné krajiny budú naďalej blokovať export.

Možno Vás bude zaujímať