Zimbabwe nahrádza miestny dolár novou menou s názvom Zimbabwe Gold (ZiG)

Zimbabwe zaviedlo novú národnú menu s názvom Zimbabwe Gold (ZiG), informovali predstavitelia Centrálnej banky v krajine na tlačovej konferencii v Harare.

“Rezervná banka Zimbabwe oznamuje zavedenie novej meny – Zimbabwe Gold (ZiG),” oznámil na tlačovej konferencii guvernér banky John Mushayavanhu. “Táto mena bude vydávaná vo forme bankoviek a mincí. Budú do nej prevedené všetky rezervy zimbabwianskeho dolára.

Nová mena bude krytá rezervami zahraničnej meny a drahých kovov vyťažených v krajine. Jej výmenný kurz voči americkému doláru bude 13,5 zimbabwianskeho zlata za jeden americký dolár.”

Ako vysvetlil šéf centrálnej banky Zimbabwe, nová národná mena sa zavádza z dôvodu nestability výmenného kurzu zimbabwianskeho dolára voči americkému doláru a vysokej inflácie. V dôsledku toho bolo potrebné obnoviť dôveru v národnú menu a politiku centrálnej banky.

Mushayavanhu upozornil na odolnosť zimbabwianskej ekonomiky. V dôsledku špekulácií s výmenným kurzom medziročná inflácia vyskočila z 26,5 % v decembri 2023 na 55,3 % v marci 2024. V tomto roku sa však očakáva rast HDP na úrovni 3,5 %, inflácia na konci roka by mala klesnúť na 2-5 % a prebytok zahraničného obchodu by mal vzrásť na 204,5 mil. dolárov.

Mushayavanu pripísal nestabilitu zimbabwianskej meny a jej výmenného kurzu vysokému dopytu po devízach a ich využívaniu ako uchovávateľa hodnoty, rozdielu medzi bankovým a paralelným výmenným kurzom zimbabwianskeho dolára a zmenšujúcemu sa rozsahu uplatnenia zimbabwianskeho dolára. Na základe týchto skutočností prechádza Reserve Bank of Zimbabwe na trhovo orientovanú politiku riadenia výmenného kurzu amerického dolára v Zimbabwe, ktorá viaže výmenný kurz národnej meny na kôš rezerv z cudzích mien, zlatých rezerv a rezerv drahých kovov. Na tento účel sa namiesto aukcie cudzích mien zavádza medzibankový trh obchodovania s devízami na princípe dobrovoľného nákupu a dobrovoľného predaja.

Centrálna banka vyčlení na tieto účely 25 % príjmov z vývozu. Nová národná mena zavedená rezervnou bankou Zimbabwe bude viazaná na kôš mien a bude krytá rezervami zahraničných mien a zlata. Od 5. apríla Reserve Bank of Zimbabwe prevedie všetky účty v zimbabwianskych dolároch na zimbabwianske zlato, ktoré bude v krajine obiehať spolu s cudzou menou. Na prevod existujúcich účtov v zimbabwianskych dolároch na ZiG sú určené tri týždne. Mince a bankovky ZiG budú vydané v nominálnych hodnotách od 1 do 200. Nová mena bude krytá devízovými rezervami vo výške 100 miliónov USD a 2 522 tonami zlata. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *