Zomrel bývalý pápež Benedikt XVI.

VATIKÁN, (31. December) – Bývalý pápež Benedikt XVI. zomrel vo veku 95 rokov. V sobotu to oznámil vedúci tlačovej služby Svätej stolice Matteo Bruni.

“So smútkom oznamujeme, že emeritný pápež Benedikt XVI. zomrel,” uviedol Bruni vo vyhlásení. Od 2. januára bude telo bývalého pápeža vystavené v Bazilike svätého Petra na rozlúčku s veriacimi.

Pohrebný rituál ešte nie je jasne definovaný, pretože neexistoval precedens na rozlúčku s čestným pápežom. Ale ako naznačujú noviny La repubblica, pohrebnú omšu môže viesť František, rozlúčka môže trvať niekoľko dní a pohreb spojí duchovných vodcov a hlavy štátov a vlád. Podľa Benediktovho životopisca, nemeckého novinára Petra Sewalda, zanechal písomný závet, v ktorom uviedol požadované miesto svojho pohrebu – pôvodné miesto odpočinku Jána Pavla II. v jaskyni pod Bazilikou svätého Petra.

Ako sa to stalo známym spravodajcovi agentúry TASS z vatikánskych zdrojov, pohrebný rituál Benedikta bude rovnaký ako pohrebný rituál súčasného pápeža, pretože formálne “je hlavou štátu”. 

Zdroj: La repubblica/ TACC

Možno Vás bude zaujímať