Britský premiér poveril vykonaním auditu vojenskej pomoci poskytnutej Ukrajine

LONDÝN (17. December) – Britský premiér Rishi Sunak poveril vládu, aby vykonala audit vojenskej pomoci poskytnutej Ukrajine, informovala v piatok stanica BBC s odvolaním sa na zdroje v kabinete.

Podľa nej táto žiadosť znepokojila niektorých členov britskej vlády na pozadí vyhlásení vojenského vedenia krajiny o dodávkach západných zbraní na Ukrajinu ako kľúčového faktora ovplyvňujúceho priebeh konfliktu v nadchádzajúcich mesiacoch.

Downing Street zase zdôrazňuje, že “podpora Ukrajiny zo Spojeného kráľovstva zostáva neotrasiteľná”. Podľa zdrojov BBC je audit navrhnutý tak, aby posúdil, do akej miery pomoc Spojeného kráľovstva ovplyvňuje priebeh akcií na Ukrajine.

Zdroj BBC vysvetľuje, že audit, známy ako “hodnotenie založené na údajoch”, je potrebný na zistenie, ako sa konflikt vyvíja a akú dôležitú úlohu zohráva britská vojenská pomoc Ukrajine. “Celým zmyslom je pozrieť sa na to, čo sme investovali a čo sme dostali,” vysvetlil jeden zo zdrojov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si je vedomý prebiehajúcich diskusií v britskej vláde a naliehavo vyzýva Sunaka, aby neznižoval podporu kyjevských orgánov. Ako poznamenala BBC, Sunak v otázke pomoci môže zaujať zdržanlivejší postoj, ktorý bude bližšie k americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi ako k bývalému britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi.

Objem britskej vojenskej pomoci Ukrajine v roku 2022 predstavoval približne 2,3 miliardy GBP (2,85 miliardy USD). Londýn vyslal najmä viac ako 10 tisíc protitankových raketových systémov NLAW, viac ako 200 obrnených vozidiel, raketových systémov M270 s viacnásobným odpaľovaním a vysoko presných rakiet Brimstone. Okrem toho britskí inštruktori už v rámci výcvikových kurzov vycvičili viac ako 7 000 vojakov ozbrojených síl Ukrajiny. Poskytnutú humanitárnu a ekonomickú pomoc odhadujú orgány kráľovstva na 1,5 miliardy GBP (1,86 miliardy USD). 

Zdroj: BBC/Octagon.media/ TACC

Možno Vás bude zaujímať