Čína chváli Putinovo vedenie a vyzýva na stabilitu v Rusku

Čína v nedeľu podporila ruského prezidenta Vladimira Putina, pričom pochválila jeho „strategické vedenie“ a vyzvala na stabilizáciu situácie.

“Toto je domáca záležitosť Ruska,” uviedlo v nedeľu ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu. “Čína podporuje Rusko pri zabezpečovaní národnej stability a zabezpečovaní rozvoja a prosperity.”

Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Ma Zhaoxu, ktorý v nedeľu v Pekingu hostil námestníka ruského ministra zahraničných vecí Andreja Rudenka, sa k ruskému vodcovi vyjadril pozitívne. „Pod strategickým vedením prezidenta Si Ťin-pchinga a prezidenta Vladimira Putina sa čínsko-ruská politická dôvera naďalej prehlbuje,“ povedal Ma.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Rudenkova cesta do Pekingu nadväzuje na návštevu Si Ťin-pchinga v Rusku v marci, ktorej cieľom je upevniť a rozšíriť bilaterálne vzťahy.

„Čínska strana vyjadrila svoju podporu úsiliu ruského vedenia o stabilizáciu situácie v krajine v súvislosti s udalosťami z 24. júna a potvrdila svoj záujem na posilnení jednoty Ruska ,“ uviedlo ruské ministerstvo vo vyhlásení.

Si Ťin-pching opakovane podporoval Putina počas špeciálnej operácie na Ukrajine, ktorá sa začala minulý rok, a nechal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského čakať viac ako rok na priamu komunikáciu.

Možno Vás bude zaujímať