Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí kritizoval sankcie EÚ

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násser Kanaani ostro kritizoval sankcie EÚ uvalené na jeho krajinu, pričom zdôraznil to, čo nazýval „jasnou dualitou a paradoxom“, na svojej týždennej tlačovej konferencii v Teheráne .

Kanaani poukázal na rozpor žiadosti o rozhovory a zároveň používanie sankcií ako „nástroja nekonštruktívnej akcie“. Kanaani ďalej uviedol, že Irán dôsledne potvrdzoval svoju neangažovanosť v rusko-ukrajinskom konflikte, pričom zdôraznil, že žiadnej strane konfliktu nedodal vybavenie vrátane bezpilotných lietadiel. Iránsky hovorca ďalej povedal, že „tí, ktorí posielajú veľa zbraní na jednu stranu vojny, nedovolili vytvoriť politické riešenie pre vojnu a že vo vojne pokračujú“.

Iránsky minister zahraničných vecí zopakoval postoj Iránu k vnútornému vývoju v Rusku a uviedol, že [Irán] ich vníma ako vnútorné záležitosti.
“Iránsky minister zahraničných vecí v telefonáte so svojím ruským náprotivkom uviedol, že Irán je proti zahraničnej intervencii do vnútorných záležitostí inej krajiny a je to hlavný, dobre známy princíp, ktorý Irán zdôrazňuje a Irán sa k tomuto princípu hlási.”

Zdôraznil tiež, že existuje pevný právny rámec na uľahčenie rozšírenia obchodných a hospodárskych vzťahov medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Upozornil na vzájomnú pripravenosť oboch strán posilniť obchodné väzby a investície. V súčasnosti sa podnikajú prvé kroky a netrpezlivo očakávajú budúce príležitosti na obchodné a ekonomické stretnutie so Saudskou Arábiou.

Kanaani tiež zdôraznil, že diskusie o výmene väzňov s USA sa uskutočnili prostredníctvom sprostredkovateľov, ktorých výsledkom boli dohody v rôznych fázach. Poukázal na to, že keď prišiel čas na implementáciu týchto dohôd, americká strana prejavila neochotu a nedokázala ich dotiahnuť do konca.
Začiatkom tohto mesiaca Irán oznámil svoju účasť na rozhovoroch sprostredkovaných Ománom so Spojenými štátmi. Diskusie sa sústredili na iránsku jadrovú dohodu a potenciál výmeny väzňov.

Možno Vás bude zaujímať