Putin: Nepriatelia chceli, aby sa Moskva „rozbila a ponorila sa do krvavého občianskeho povstania, ale mýlili sa“

Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom televíznom príhovore k občanom potvrdil, že nepriatelia Ruska chceli, aby sa krajina „rozbila a upadla do krvavého občianskeho povstania“, ale „pomýlili sa“.

“Toto by bol výsledok- bratovražda -, ktoru chceli nepriatelia Ruska: neonacisti v Kyjeve, ich západní patróni a všelijakí národní zradcovia. Chceli, aby sa ruskí vojaci navzájom zabíjali, chceli, aby vojaci a civilisti zomreli, chceli, aby Rusko nakoniec prehralo a chceli, aby sa naša spoločnosť rozbila a ponorila sa do krvavých občianskych konfliktov.” povedal Putin.

Podľa ruského lídra bol pokus o vytvorenie vnútorného konfliktu v Rusku spôsobený túžbou „pomstiť sa za svoje zlyhania na fronte“. “Ssnívali o tom, že sa pomstia za svoje zlyhania na fronte a takzvanej protiofenzíve, ale mýlili sa,” zdôraznil Putin.

Poznamenal tiež, že veľká väčšina bojovníkov a veliteľov Súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner (PMC) sú „tiež vlastenci Ruska, oddaní svojmu ľudu a štátu“, ale došlo k pokusu použiť ich „temným spôsobom proti ich bratov v zbrani, s ktorými spolu bojovali za dobro krajiny a jej budúcnosť“.”Od samého začiatku udalostí sa na môj priamy pokyn podnikali kroky, aby sa predišlo veľkému krviprelievaniu. Trvalo to okrem iného aj čas, dať šancu tým, ktorí urobili chybu, aby sa spamätali, pochopiť, že ich činy spoločnosť ôrazne odmietla a aké tragické, zničujúce následky pre Rusko a pre náš štát viedli činy, do ktorého sa zapojili,“ zdôraznil Putin.

V sobotu 24. júna vojaci z Wagner PMC postupovali po diaľnici M-4 Don smerom na Moskvu a vstúpili do mesta Rostov na Done, ako aj do Voronežskej a Lipetskej oblasti. V sobotu večer tlačová služba Alexandra Lukašenka informovala, že bieloruský prezident rokoval so zakladateľom Wagner PMC Jevgenijom Prigožinom. Výsledkom bolo, že strany dosiahli dohodu o deeskalácii napätia „s bezpečnostnými zárukami pre Wagnerových bojovníkov“.

Krátko nato Prigožinova tlačová služba zverejnila svoje vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Wagner PMC zastavuje postup na Moskvu, otáča svoje kolóny a odchádza opačným smerom – do „poľných táborov“.
Neskôr v ten istý deň hovorca ruského prezidenta Dmitri Peskov počas rozhovoru s novinármi potvrdil, že „táto situácia sa vyriešila bez ďalších strát“, trestné konanie proti Prigožinovi „bude zastavené a on sám odíde do Bieloruska“.

V ten istý deň ruské ministerstvo obrany tiež označilo Prigožinove obvinenia za informačnú provokáciu. Bolo tiež povedané, že „po využití Prigožinovej provokácie na dezorganizáciu situácie kyjevský režim v taktickom smere Bachmut sústreďuje jednotky 35. brigády a 36. brigády námornej pechoty AFU na počiatočné línie na útočné akcie“. “Vojaci Južnej skupiny síl porážajú nepriateľa leteckými a delostreleckými údermi,” dodalo ministerstvo.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *