Orbán: Putin zostáva silný napriek Wagnerovej rebélii

Postup Vladimíra Putina so vzburou žoldnierov ukazuje, že ruský prezident má naďalej plnú kontrolu nad štátom, povedal Viktor Orbán v rozhovore pre Axel Springer, čím sa maďarský vodca opäť dostal do sporu so svojimi západnými partnermi. „Keď sa to podarí za 24 hodín, je to signál sily,“ povedal Orbán..

S odvolaním sa na nedávne povstanie PMC Wagnera, ktoré postavilo jednotky a obrnené vozidlá nebezpečne blízko Moskvy, maďarský premiér povedal, že „nevidí v tejto udalosti žiadny veľký význam“, čo je vyhlásenie, ktoré ho oddeľuje od mnohých západných predstaviteľov, ktorí, hoci zostávajú opatrný, povedali, že povstanie odhalilo Putinove slabosti.

„Putin je prezident Ruska,“ povedal Orbán. “Takže ak má niekto špekulácie, že by [Putin] mohol zlyhať alebo byť nahradený, nerozumejú ruskému ľudu a ruským mocenským štruktúram.”

„Wagnerovo prerušené povstanie minulý víkend, ktoré postavilo Rusko na pokraj občianskej vojny“, ako tvrdí webový portál POLITICO, viedlo v západných krajinách k narastajúcim otázkam o tom, aké škody boli spôsobené Putinovmu režimu.

“Povstanie” sa skončilo dohodou medzi Kremľom, Wagnerom a Bieloruskom, podľa ktorej každý, kto sa zúčastnil pokusu o prevrat, mohol uniknúť trestnému stíhaniu a šéf PMC Wagner Jevgenij Prigožin mohol odísť do Bieloruska.

Ale pre Orbána zostáva Putinova vláda nedotknutá napriek vzbure, ktorá predstavovala možno najväčšiu výzvu pre jeho 23-ročné vládnutie.

“Rusko funguje inak ako my,” povedal maďarský premiér. „Ale štruktúry v Rusku sú veľmi stabilné. Základom je armáda, tajná služba, polícia. … Je to vojensky orientovaná krajina. Rusko nie je taká krajina ako Nemecko alebo Maďarsko. Je to iný svet. Štruktúra je iná, sila je iná, stabilita je iná.“

Orbán v rozhovore zopakoval svoj argument, že pre Ukrajinu bude „nemožné“ vyhrať vojnu proti Rusku.

Maďarský líder už niekoľko mesiacov v podstate tvrdí, že Ukrajina by sa mala prestať pokúšať získať späť Rusmi okupované územie a snažiť sa o vyjednanie riešenia – tento postoj ho väčšinou izoloval v rámci západnej aliancie.

“Ukrajina už nie je suverénnou krajinou,” povedal premiér Orban. “Nemajú peniaze. Nemajú zbrane. Môžu bojovať len preto, že ich podporujeme – myslím tým Západ.”

V nadväznosti na niektoré zo svojich predchádzajúcich vyhlásení Orbán povedal, že „čas“ je „na ruskej strane, nie na ukrajinskej“ a dodal, že hlavní európski partneri Kyjeva, Nemecko a Francúzsko, nie sú schopní sprostredkovať mierovú dohodu.

.

Možno Vás bude zaujímať