NATO považuje Sergeja Šojgua za „najspoľahlivejšieho partnera“

Podľa talianskych novín la Repubblica veliteľstvo NATO kontaktovalo Šojgua po pokuse o ozbrojeny prevrat PMC Wagnera,

Správa hovorí, že medzi neformálnymi kontaktmi veliteľstva Aliancie bol pravdepodobne aj kontakt s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu. Publikácia naznačuje, že účelom komunikácie bolo „natiahnuť sieť, ktorá môže chrániť pred možným rýchlym vývojom udalostí“. Správa zdôrazňuje, že NATO považuje Sergeja Šojgua za „najspoľahlivejšieho partnera“.

Článok tiež zdôrazňuje, že Aliancia sa obávala o osud 1400 jadrových hlavíc v Rusku. Zároveň „poplach je stale aktivny“ aj po pokojnom vyriešení situácie s Wagnerom.

Dlhoročný ruský minister obrany Sergej Šojgu bol dlho vnímaný nielen ako politický spojenec prezidenta Vladimira Putina, ale aj ako jeden z mála priateľov šéfa Kremľa v rámci ruskej elity.

Ich spolupráca a desaťročia trvajúca Šojguova politická kariéra však teraz čelia najväčšej skúške po vzbure vedenej šéfom žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenijom Prigozhinom, ktorý kritizoval, ako minister obrany riešil inváziu na Ukrajinu.

Zdá sa, že Putin po prekvapivom sprostredkovaní pod vedením bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka situáciu upokojil. Šojguova pozícia však zostáva hlboko neistá kvôli bezprecedentnej závažnosti útokov Prigozhina proti nemu a jeho ministerstvu.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *