Čo je známe o zhoršení konfrontácie v Sudáne

V blízkosti veliteľstva síl rýchlej reakcie (špeciálnych síl) v Chartúme 15. apríla bolo počuť zvuky výstrelov. Konfrontácia medzi špeciálnymi silami krajiny a armádou prudko eskalovala.

Čo sa stalo:

Sily rýchlej reakcie (SPS) uviedli, že armádne jednotky zaútočili na ich veliteľstvo.

Hovorca sudánskej armády to potvrdil, ale poznamenal, že útok bol reakciou na útoky síl rýchlej reakcie na armádne jednotky v niekoľkých oblastiach mesta.

Hovorca sudánskej armády Brig Nabil Abdullah
Hovorca sudánskej armády Brig Nabil Abdullah

Zrážky medzi sudánskou armádou a jednotkami špeciálnych síl sa odohrávajú v blízkosti vojenskej základne v Merove a Chartúme.

Velenie špeciálnych síl apelovalo na ľudí a vyzvalo Sudáncov, aby sa “zjednotili v tomto kritickom historickom okamihu pre krajinu a odsúdili zbabelé správanie armády”.

Sudánske špeciálne sily oznámili obsadenie letísk v Chartúme a Merove. Letecká doprava je pozastavená. Velenie síl rýchlej reakcie uviedlo, že “jednotky špeciálnych síl sa bránili a nepriateľské jednotky utrpeli ťažké straty”.

Všetky vchody do prezidentského paláca v Chartúme sú zablokované, samotný palác je obklopený obrnenými vozidlami sudánskej armády, informuje Sky News Arabia.

Veliteľ sudánskej armády al-Burhan osobne monitoruje činnosť armády.

Možno Vás bude zaujímať