Slovensko s veľkou pravdepodobnosťou nedostane ani cent z tzv. Európskeho mierového nástroja za lietadlá MiG-29 a systém KUB

V rámci medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou bolo Ukrajine darovaných 13 kusov stíhačiek MiG-29. Súčasťou balíka pomoci boli tiež dve odpaľovacie zariadenia protilietadlového raketového systému KUB, systém riadenia a tiež prislúchajúce náhradné dielce a rakety.

Najnovšia správa je, že tieto stíhačky a protilietadlový raketový systém nám pravdepodobne nikto nepreplatí. Dôvodom je to, že lietadlá MIG-29 ani systém KUB neboli a nie sú na zozname prioritného materiálu pre Ukrajinu a preto vraj neexistuje nárok na preplatenie. O takúto dodávku ako celok nás ani Ukrajina ani Brusel nežiadali.

Gen. v.v. Jozef Viktorín, expert na vojenskú diplomaciu a legislatívu, predseda Odborného tímu pre obranu v hnutí REPUBLIKA  ostro reaguje:

“Z tohto pohľadu treba vnímať „dobrodružnú“ cestu Hegera a Naďa do Kyjeva. Išli zachraňovať čo sa dalo a evidentne neuspeli. Čiže dostaneme 0 eur a ešte nám podľa dvojstrannej dohody s Ukrajinou vzniknú náklady na dopravu a palivo, ktoré sme sa im zaviazali venovať. To je vizitka práce „demokratov“ v praxi. Náklady ponesie každý občan Slovenskej republiky a bude sa musieť skladať na ich diletantizmus. Takže nás nielen odzbrojili, ale títo „spoľahliví partneri“ si ani nepreverili mechanizmus preplácania pomoci z daného fondu.”

Kto bude za to všetko niesť zodpovednosť? Gen.v.v. Jozef Viktorín ubezpečil, že “návrh hnutia REPUBLIKA na vytvorenie vyšetrovacej komisie po voľbách je viac než aktuálny.”

Možno Vás bude zaujímať