Čo stavia Priština na 80 hektároch uprostred severu Kosova a Metohije? Dokonca obsadili aj dedinský cintorín.

Dočasné úrady v Prištine vyvlastnia obrovský pozemok vo vlastníctve miestnych Srbov a obce v dedinách Dren a Lesak v leposavickej obci.

Podľa rozhodnutia vlády Priština vyvlastní celkovo 80 hektárov pôdy v súkromnom vlastníctve a v obci Dren a Leshak v Leposavickej obci. Hoci krajina, ktorá je pod vplyvom ekosporopriácie v dvoch katastrálnych zónach, Dren a Lešak, po preskúmaní dokumentácie možno ľahko dospieť k záveru, že v skutočnosti ide o parcelu, obrovský pozemok nachádzajúci sa na kopci medzi týmito dvoma dedinami.

Rádio Kosovská Mitrovica dnes informovalo, že cieľom vyvlastnenia je aj dedinský cintorín v obci Dren!

Stále však neexistuje odpoveď na otázku, čo orgány v Prištine plánujú postaviť na takom obrovskom pozemku, a v rozhodnutí vlády, ktoré bolo prijaté v polovici januára, ktoré začalo proces zabavovania pôdy, bolo len uvedené, že ide o “infraštruktúrny projekt verejného záujmu”.

Tým istým rozhodnutím, bez ďalších podrobností, sa nariadilo oddeleniu vyvlastnenia ministerstva životného prostredia, územného plánovania a infraštruktúry, aby v koordinácii s príslušnými ministerstvami začalo postup týkajúci sa výbušnín.

Okrem toho bol zverejnený zoznam parciel, ktorý obsahuje údaje a číslo pozemku, vlastníka, katastrálne územie a katastrálne pásmo, ktorého vyvlastnenie sa požaduje.

Na základe týchto údajov možno dospieť k záveru, že bude skonfiškovaných sedem parciel v katastrálnom území Dren, z ktorých jedna parcela je vo vlastníctve obce Leposavić, štyri parcely sú sociálnym majetkom a zvyšok je v súkromnom vlastníctve. Je to 395 977 metrov štvorcových alebo 39 hektárov a viac.

V obci Lešak, ktorá je pár kilometrov od administratívneho priechodu Jarinje, bude vyvlastnených 13 pozemkov s celkovou rozlohou 427 533 metrov štvorcových, teda viac ako 42 hektárov. Dve parcely vlastní jedna firma a vlastníkmi zvyšných 11 parciel sú súkromné ​​osoby. V obci Lešak, ktorá je pár kilometrov od administratívneho priechodu Jarinje, bude13 parciel s celkovou rozlohou 427,53 z 33 vyvlastnených. Dve parcely vlastní jedna firma, vlastníkmi zvyšných 11 parciel sú súkromné ​​osoby.

Kradnú srbskú pôdu kvôli základniam špeciálnej polície

Inak vláda tzv. Kosova v posledných rokoch opakovane vyvlastňovalo pôdu na severe Kosova s ​​vysvetlením, že ide o projekty verejného významu. V doteraz realizovaných alebo prebiehajúcich prípadoch vyvlastnenia v obciach Leposavić a Zubin Potok boli pozemky využívané najmä na výstavbu špeciálnych policajných základní na severe.

Predseda dočasného úradu obce Leposavic Zoran Todić v polovici januára uviedol, že vláda Aljbina Kurtiho „pokračuje v jednostranných krokoch a nezákonnom vyvlastňovaní pôdy na severe Kosova bez súhlasu miestnych obyvateľov.“

Tódič uviedol, že jednostranné kroky vlády v Prištine na severe naďalej prehlbujú krízu.

“Vláda Aljbina Kurtiho pokračuje v jednostranných krokoch, ktoré spôsobujú nové krízy a novú neistotu v oblasti štyroch obcí na severe. Rozhodujú bez toho, aby sa pýtali miestneho obyvateľstva, bez konzultácie so zástupcami miestnych úradov.” Ľudia sú znepokojení, ešte viac naštvaní, pretože dobre vieme a sme si vedomí toho, k čomu minulý rok viedlo vyvlastnenie pozemkov na výstavbu infraštruktúrnych projektov,“ povedal Todić.

Všetci dobre vieme, konštatoval, že po minuloročnom vyvlastnení pozemkov sa na území obcí Leposavić a Zubin Potok vybudovali nelegálne policajno-vojenské základne. Toto rozhodnutie, ako uvádza, je skutočne nerozumné, prichádza po nedávnom napätí v oblasti obcí Leposavić, Severna Mitrovica, Zvečan a Zubin Potok.

“Vláda v Prištine nerešpektuje jej zákonné ustanovenia, pretože takéto rozhodnutie musela konzultovať s miestnym obyvateľstvom, začať verejnú diskusiu. Žiaľ, podobne ako minulý rok sme sa aj tentokrát z médií dozvedeli, že vláda prijala toto rozhodnutie na včerajšom zasadnutí, čo určite viedlo k úzkosti nášho obyvateľstva a týka sa to katastrálnych obcí Dren a Lešak,“ povedal Todić.

Obec Dren, podobne ako obec Lešak, leží na ceste, ktorá vedie z Leposavic k administratívnemu prechodu Jarinje.

V oblasti obce Leposavic sú teraz dve základne kosovskej špeciálnej polície. Jednou z nich je základňa pri administratívnom priechode Jarinja, kde bol v decembri po zatknutí zadržaný bývalý srbský policajt Dejan Pantić. Druhá základňa je v Šaljskej Bistrici, jednej z troch albánskych dedín v tejto obci.

V obci Zubin Potok sa nachádzajú aj dve základne. Jeden je pri administratívnom priechode Brnjak, druhý je v obci Jasenovik.

V polovici septembra minulého roku, keď bola výstavba základne v Jasenoviku v plnom prúde, kosovská vláda rozhodla, že tak ako teraz v obciach Dren a Lesak, miesto, kde je základňa pri Zubin Potok bolo vyhlásené za „oblasť osobitného verejného záujmu“. Srbi, vlastníci pozemkov v Jasenoviku, začali súdne konania na ochranu svojho majetku.

Zdroj: RT Balkan

Možno Vás bude zaujímať