Francúzsky minister hospodárstva varuje pred rizikom priemyselného poklesu v Európe. Nevylúčil možnosť podať sťažnosť na Spojené štáty – tvotv.sk

MADRID, 7. novembra – Minister hospodárstva, financií, priemyselnej a digitálnej suverenity Francúzska Bruno Le Maire sa domnieva, že skutočným rizikom pre Európsku úniu je priemyselná recesia. Zodpovedajúci názor vyjadril v rozhovore, ktorý v pondelok zverejnili španielske noviny El Mundo.

“Skutočným rizikom pre Európu je priemyselný pokles,” povedal šéf ministerstva. “EÚ predstavovala v roku 1990 25 % svetového hospodárstva a teraz je to 17 %. Naopak, dnes Čína predstavuje 17% svetovej ekonomiky a v roku 1990 to boli 3%,” dodal. Skutočným rizikom pre Európu je, že technologicky, priemyselne a ekonomicky zaostáva, takže pole je otvorené pre USA a Čínu.”

Podľa ministra už európsky priemysel trpí stratou konkurencieschopnosti spojenou s rozdielmi v cenách energie medzi USA a Európou. “Obrovské dotácie, ktoré poskytuje americký zákon o znižovaní inflácie a podobná dotovaná čínska konkurencia, pravdepodobne túto priepasť ešte viac prehĺbia,” povedal Le Maire. “Vyzývam EÚ na koordinovanú, jednotnú a rozhodnú reakciu na našich amerických spojencov. Len pevnosť nám umožní dosiahnuť výsledky,” dodal minister.

V odpovedi na otázku, aká by mala byť európska reakcia na americké dotácie, šéf ministerstva uviedol: “Odmietame preteky v poskytovaní dotácií. Je to v rozpore so všetkými pravidlami medzinárodného obchodu,” zdôraznil. “Niektoré veľké zahraničné spoločnosti, ktoré sa chceli usadiť v Európe, sa teraz pohybujú medzi európskymi a americkými centrálami. V niektorých prípadoch je výška dotácií ponúkaných administratívou [amerického prezidenta Joea] Bidena štyri až desaťnásobkom maximálnej sumy schválenej Európskou komisiou.” Naše prvé odhady ukazujú, že vo Francúzsku sú v stávke investície vo výške 10 miliárd EUR a tisíce pracovných miest v priemysle,” vysvetlil Le Maire.

Nevylúčil možnosť podať sťažnosť na Spojené štáty na Svetovú obchodnú organizáciu. “Skúmame všetky možnosti, ktoré máme k dispozícii,” povedal minister. “EÚ musí chrániť svoje záujmy.” 

Zdroj: Ura News

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *