G7 v roku 2023 plánuje prideliť Ukrajine finančnú pomoc vo výške 39 miliárd dolárov

Skupina siedmich krajín (G7) vo štvrtok zvýšila ekonomickú podporu pre Ukrajinu na tento rok na 39 miliárd dolárov a podľa vyhlásenia, ktoré vydal súčasný prezident bloku Japonsko, naliehala na program MMF pre túto krajinu do konca marca.

Krajiny G7 majú v úmysle v roku 2023 prideliť Ukrajine finančnú pomoc vo výške najmenej 39 miliárd USD. Uvádza sa to v spoločnom dokumente prijatom po stretnutí vedúcich predstaviteľov ministerstva financií a centrálnych bánk krajín skupiny siedmich krajín (G7), ktoré sa konalo vo štvrtok v indickom Bangalore.

“Na rok 2023 sme v súlade s potrebami ukrajinskej vlády zvýšili naše záväzky týkajúce sa rozpočtu a hospodárskej podpory na 39 miliárd dolárov,” uvádza sa v dokumente.

Vo štvrtok sa v Bangalore konalo stretnutie vedúcich predstaviteľov ministerstiev financií a centrálnych bánk krajín skupiny siedmich krajín (G7) a v piatok sa podobné stretnutie uskutoční vo formáte krajín G20. Podľa japonských médií účastníci G7 plánujú vydať spoločné vyhlásenie o výsledkoch rozhovorov, ktoré sa konali v Bangalore.

Skupina G7 zahŕňa Britániu, Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené štáty.

Japonský minister financií Shunichi Suzuki tiež novinárom povedal, že skupina G7 musí pred rozhodnutím o ďalších krokoch posúdiť účinnosť súčasných sankcií voči Rusku.

Zdroj: Reuters

Možno Vás bude zaujímať