GeoPolitika (9.časť) MAĎARSKO a ŠVÉDSKO sa dohodli. Do akej miery sú vzťahy medzi týmito krajinami poháňané výhodami a nie princípmi?
- “Žiadne prímerie” – Izraelský minister obrany Katz povedal “žiadna prestávka v útokoch na Hizballáh” a vyzýva na “zmarenie” jadrového programu Iránu - 12 novembra, 2024 12:34
- “NIE MY, ALE VY PREKRÚCATE HISTÓRIU O SNP” PREČO SA TU STAVAJÚ “OSLAVNÉ” BUSTY AMERICKÝM VOJAKOM? - 4 novembra, 2024 13:45
- ZÁPAD S OBAVAMI SLEDUJE DIANIE V KAZANI. PRINESIE SAMIT BRICS ĎALŚÍ ÚDER PRE USA A JEJ SPOJENCOV? - 22 októbra, 2024 14:16
Prichádza ďalšia správa, ktorá dokazuje, do akej miery sú vzťahy medzi krajinami poháňané výhodami a transakčnými vzťahmi, a nie princípmi. Maďarsko podpísalo zmluvu na nákup štyroch bojových lietadiel od Švédska, zatiaľ čo Budapešť sa po takmer dvoch rokoch oneskorenia pripravuje na schválenie Štokholmu na vstup do NATO, informuje Al-Džazíra.
“Schopnosť protivzdušnej obrany si nielen zachováme, ale aj zvýšime,” povedal dnes maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii spolu so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom k dohode o kúpe štyroch stíhačiek Saab JAS Gripen.
To „znamená, že sa posilní náš záväzok voči NATO, ako aj naša účasť na spoločných operáciách NATO,“ dodal Orban. Maďarsko rozšíri aj súvisiaci logistický kontrakt. V súčasnosti si prenajíma lietadlá Gripen na základe zmluvy podpísanej v roku 2001. Kristersson privítal dohodu a povedal, že „rozhovor bol konštruktívny a dohodli sme sa, že pokročíme vpred v oblastiach spoločného záujmu“. “Nie vo všetkom sa zhodneme, ale súhlasíme s tým, že keď máme styčné body, mali by sme aktívnejšie spolupracovať,” dodal.
Diplomacia a obchod
Maďarsko, posledná krajina, ktorá schvaľuje snahu Švédska vstúpiť do transatlantickej vojenskej aliancie, usporiada v pondelok (po ratifikácii Turecka minulý mesiac) parlamentné hlasovanie. Blokovanie švédskej ratifikácie členstva v NATO naštrbilo vzťahy Budapešti s USA a vyvolalo obavy medzi jej spojencami.
Švédsko sa snažilo vstúpiť do vojenskej aliancie v roku 2022 spolu s Fínskom po začiatku ruskej Špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine. Fínsko sa vlani v apríli stalo 31. členom aliancie, čím sa zdvojnásobila dĺžka hranice NATO s Ruskom.
Orbán v piatok pre štátne rádio Kossuth povedal , že „niektoré otvorené [bilaterálne] vojenské a zbrojné otázky“ musia byť vyriešené ešte pred samotným hlasovaním parlamentu o vstupe Švédska.
Predaj vojenských lietadiel pripomína „obchod“ Turecka. USA totiž schválili predaj lietadiel F-16 Turecku po tom, čo takéto rozhodnutie dlhodobo blokovali. Turecko krátko nato zrušilo svoje veto blokovania vstupu Švédska do NATO.
Orban: Sme za mier a Švédsko je za vojnu
“Sme za mier a Švédi sú za vojnu v rusko-ukrajinskom konflikte,” povedal Orbán a dodal, že “jasné rozdiely v hodnotách” sa ešte dajú preklenúť. Švédsko, ktoré má dlhé pobrežie pri Baltskom mori, by sa mohlo stať dôležitým logistickým uzlom pre NATO v severnej Európe, ak sa mu podarí vstúpiť do bloku.
Vojenská neutralita bola kedysi hrdým bodom pre Švédov s jasnou väčšinou proti členstvu v NATO. To sa však zmenilo. Švédsko sa už pravidelne zúčastňuje cvičení NATO v regióne. Orbán, ktorý udržiava úzke ekonomické vzťahy s Ruskom, opakovane odďaľoval švédsku ratifikáciu, pričom ako dôvod uviedol nespokojnosť so štokholmskou kritikou právneho štátu a stavu demokracie v Maďarsku.