Joe Biden presadzuje, aby sa šéfkou NATO stala Ursula von der Leyenová.

Asi pred desiatimi dňami niektoré britské médiá dosť ostro a nahnevane napísali, že americký prezident Joe Biden je vinný z toho, že nevymenoval britského ministra obrany Bena Wallacea za nového tajomníka NATO.

Ktokoľvek je “vinníkom”, ďalšia vec je celkom jasná: NATO sa ešte nedokázalo rozhodnúť, kto ho bude viesť v nasledujúcom období, takže dočasne prijalo najpríjemnejšiu možnosť – udržať súčasného generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga na tejto pozícii ďalší rok. Ale problém s tým nezmizol.

The Telegraph s odvolaním sa na svoje zdroje v Severoatlantickej aliancii uviedol, že americký prezident Joe Biden považuje súčasnú predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú za najlepšiu kandidátku na najvyšší post v NATO v roku 2024.

Biden sa údajne snažil presvedčiť predsedníčku EK, aby prevzala vedenie NATO kvôli obavám, že v nasledujúcich 12 mesiacoch nebude možné nájsť dôstojnú náhradu za súčasného generálneho tajomníka Stoltenberga.

“Budúci rok budeme mať problém, pretože začína byť zrejmé, že situácia nebude lepšia ako tento rok,” dodal ďalší zdroj, zatiaľ čo ďalší povedal britským médiám, že Biden a Ursula von der Leyenová si v posledných rokoch vytvorili silné puto, ktoré posilnila transatlantická angažovanosť v Číne či Ukrajine.

Ursula von der Leyenová sa teraz “spolieha na Washington v spravodajských záležitostiach”, čo znamená opustenie predchádzajúceho prístupu, keď sa informácie z európskych spravodajských agentúr považovali za hlavné.

Jej kandidatúru na generálnu tajomníčku NATO podporuje jej plynulý francúzsky jazyk, ktorý by jej podľa The Telegraph mohol poskytnúť podporu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ale jej “negatívnou charakteristikou” je, že by sa proti nej mohlo postaviť nemecké ministerstvo obrany, ktoré si ju príliš nepamätá v čase, keď pôsobila ako nemecká ministerka obrany vo vláde Angely Merkelovej (2013-2019).

Samotná Ursula von der Leyenová už skôr povedala, že by bola poctená, keby bola zaradená na zoznam kandidátov na post generálneho tajomníka NATO, ale jej hovorca povedal, že nebude môcť prevziať tento post “ani teraz, ani v budúcnosti”. Médiá tvrdia, že Ursula von der Leyenová ho v osobných rozhovoroch s Bidenom ubezpečila, že nebude môcť nastúpiť do úradu najmenej do budúceho roka, kedy sa končí jej mandát ako predsedníčky EK.

Jens Stoltenberg včera potvrdil, že zostane generálnym tajomníkom NATO do 1. októbra 2024, čo by malo byť potvrdené na nadchádzajúcom summite NATO vo Vilniuse 11. až 12. júla.

Je zaujímavé, že problémy tohto druhu sa v rámci členov NATO predtým nevyskytovali a generálny tajomník bol pravidelne volený včas a plnil svoje povinnosti podľa plánu. Je zrejmé, že veľké veci, ktoré sú v hre, sú v pozadí celého príbehu.

Okamžite bolo naznačené, že voľba nového generálneho tajomníka nebude jednoduchá. “Rôzne krajiny alebo skupiny krajín prišli s informáciami o svojich možných kandidátoch a potom bola myšlienka, že budúcim generálnym tajomníkom by mala byť stále žena, pretože nikdy nebola, a potom žena z východného krídla aliancie, ktorá pozná “ruskú hrozbu” lepšie ako tí na západe, pretože tieto krajiny žili “pod ruskou čižmou” atď,” uvádza Telegraph.

Britský minister obrany Ben Wallace však s dôverou očakával svoju príležitosť, presvedčený o strategickom spojenectve svojej krajiny so Spojenými štátmi. Veril, že by mohol byť “ideálnym riešením” na poste generálneho tajomníka vojenskej aliancie NATO.

Ako však vidíme, stále neexistuje riešenie. Jedno meno však bude musieť byť nakoniec “vykryštalizované”. A bez prílišného zdržiavania, pretože rok ubieha rýchlo a v tejto otázke je potrebný konsenzus.

Možno Vás bude zaujímať