NATO potvrdil plán zriadiť Radu NATO-Ukrajina. Nemecký minister obrany: “Ukrajina bude mať rovnaké postavenie ako ostatné členské krajiny”

NATO opätovne potvrdil plán zriadiť radu NATO-Ukrajina a usporiadať jej prvé stretnutie vo Vilniuse 12. júla, druhý deň summitu bloku, uvádza sa v programe podujatia poskytnutého tlačovou službou NATO.

Zasadnutie Rady Ukrajina – NATO sa má konať od 13:00 do 15:00 hod., pričom sa na ňom zúčastnia hlavy štátov a predsedovia vlád vrátane Švédska. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg plánuje predniesť úvodné slová.

Litovský prezident Gitanas Nauseda už skôr uviedol, že Ukrajina nedostane na summite vo Vilniuse pozvanie na vstup do aliancie, ale krajiny NATO „nájdu v dňoch zostávajúcich do summitu formuláciu, ktorá Ukrajinu nesklame“. Už skôr sa objavili správy, citujúce predstaviteľov rôznych členských krajín NATO, že prebiehajú práce na premene existujúcej komisie NATO-Ukrajina na Radu Ukrajina-NATO. Nemecký minister obrany Boris Pistorius povedal, že Ukrajina by mala v Rade dostať rovnaké postavenie ako krajiny NATO.

Myšlienka „rovnosti“ v Rade Ukrajina-NATO je taká, že formálne sú si všetky členské krajiny v tejto rade rovné, uvádzajú zdroje, ktoré sú oboznámené s touto problematikou.

Možno Vás bude zaujímať