Ukrajinské sily  masovo dezertujú, odmietajú sa zapojiť do útokov

V ukrajinských ozbrojených silách evidujú prípady masovej dezercie a odmietnutia vojsť do “mlynčeka na mäso”, uviedol v stredu poradca hlavného predstaviteľa DĽR Yan Gagin.

“Rád by som povedal o trende masovej dezercie a odmietania vojsť do ‘mlynčeka na mäso’. Tu je čerstvý príklad. Ukrajinská 28. mechanizovaná brigáda, 2. prápor, 4. skupina sa nezapojila do útoku a tvrdila, že všetky vozidlá zlyhali. Teda obrnené bojové vozidlá, obrnené transportéry, vrátane amerických. Dozvedeli sme sa o tom zo zachytenej rádiovej komunikácie, ide o interné ukrajinské informácie. […] Podľa mňa je to len sabotáž, [spáchaná] zo strachu dostať sa do mlynčeka na mäso,“ povedal v ruskej televízii.

Podľa Gagina čoraz častejšie útoky ukrajinských síl na “mlynčeky na mäso” súvisia s nadchádzajúcim summitom NATO a túžbou Kyjeva predložiť hmatateľné výsledky ešte pred jeho začiatkom.

“Ukrajinskí vojaci si začínajú uvedomovať, že sú jednoducho využívaní na upchávanie dier. Ide o to, že asi 15 % vojakov vyviazlo z týchto útokov ‘mlynčekov na mäso’, ako ich nazývajú samotní Ukrajinci – niekedy ešte menej, pretože postupujú dopredu na už cielené pozície, na ktoré zaútočili ich zabití predchodcovia len pred hodinami,“ vysvetlil Gagin.

Napriek tomu ukrajinské velenie naďalej vrhá sily na miesta, kde zahynie väčšina vojakov a zlikviduje sa ich vojenská technika, uzavrel.

Možno Vás bude zaujímať