Experti MAAE požiadali dnes o prístup do Záporožskej jadrovej elektrárni, aby potvrdili absenciu mín

Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) požiadali o dodatočný prístup, ktorý je potrebný na potvrdenie neprítomnosti mín alebo výbušnín v Záporožskej jadrovej elektrárni, uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi vo vyhlásení zverejnenom v stredu na webovej stránke MAAE.

“Experti MAAE požiadali o dodatočný prístup, ktorý je potrebný na potvrdenie neprítomnosti mín alebo výbušnín na mieste,” uviedol generálny riaditeľ Grossi. Podstatný je najmä prístup na strechy reaktorových blokov 3 a 4, ako aj prístup k častiam strojovní a niektorých častí chladiaceho systému v závode,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Uvádza sa, že experti MAAE nehlásili „žiadne nedávne ostreľovanie alebo výbuchy“ v oblasti Záporožskej JE.

22. júna ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj pred návštevou generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho v Rusku tvrdil, že Moskva údajne pripravovala teroristický útok na jadrovú elektráreň Záporožie. O tomto údajnom sprisahaní informoval Spojené štáty, Brazíliu, Indiu a Čínu, ako aj európske, blízkovýchodné a africké krajiny, ale neposkytol žiadne dôkazy na podporu svojich obvinení. Ukrajinský minister vnútra Igor Klimenko uviedol, že Ukrajina uskutoční cvičenia a zriadi krízové centrá “v prípade možného úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne”. Cvičenia boli organizované najmä v Dnepropetrovskej a Nikolajevskej oblasti, ako aj v Kyjevom kontrolovaných oblastiach Záporožskej a Chersonskej oblasti.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyvrátil Zelenského obvinenie ako ďalšiu lož. Renat Karchaa, poradca generálneho riaditeľa ruského prevádzkovateľa jadrovej elektrárne Rosenergoatom komentoval Zelenského poznámky a povedal, že vyhlásenie ukrajinského lídra by mohlo slúžiť ako dôkaz príprav Kyjeva na útok na Záporožskú jadrovú elektráreň, ktoré by v konečnom dôsledku malo za cieľ zatiahnuť NATO do ukrajinského konfliktu.

23. júna stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN povedal, že Moskva je veľmi znepokojená čoraz ostrejšími obvineniami Kyjeva, že Rusko má v pláne takýto útok. Misia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá zariadenie nedávno navštívila, sa podľa neho mohla na vlastné oči presvedčiť o úplnej absurdnosti takýchto obvinení, dodal Vasilij Nebenzya.

Záporožská jadrová elektráreň v Energodare je najväčším jadrovým zariadením v Európe. Celková kapacita jej šiestich reaktorov je asi 6000 megawattov. Koncom februára 2022 zariadenie prevzali ruské sily. Odvtedy ukrajinská armáda pravidelne bombarduje obytné štvrte Energodar a oblasť Záporožskej jadrovej elektrárne  pomocou bezpilotných lietadiel, ťažkého delostrelectva a viacnásobných odpaľovacích raketových systémov (MLRS).

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Mitko Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *