Kazachstan-ďalší nevydarený Majdan

“Kazachstan, držíme Vám palce a modlíme sa za Vás!”– Peter Marček

Peter Marček: Dlhé roky som viedol ako predseda skupiny priateľstva s Kazachstanom a ďalšími krajinami Strednej Ázie v NR SR. Túto krajinu som navštívil mnohokrát s oficiálnymi delegáciami, ale aj ako športovec a prezident SZZ (Slovenský zápasnícky zväz) osobnými návštevami. Mnohí z mojich priateľov majú skvelé obchodné a aj kultúrne vzťahy s Kazachstanom. Preto Kazachstan nie je pre mňa cudzou krajinou a som hlboko šokovaný tým, čo sa deje v posledných dňoch.

Peter Marček: Pokojné protesty boli „ukradnuté“ chuligánmi a banditmi. Útoky na administratívne a vojenské objekty, zabavenie letiska, televíznych a rozhlasových staníc, skladov zbraní svedčia o premyslenosti a koordinácii akcií útočníkov. Fotografie a videá rabovania, ako aj počet obetí a zranených medzi príslušníkmi ozbrojených zložiek, orgánov činných v trestnom konaní a medzi civilnými obyvateľmi, spôsobené činmi banditov, vyvolávajú vážne obavy vo mne. Nemôžem ich inak nazývať, ako rozvratnou činnosťou a nie pokojnými demonštráciami.

Peter Marček: Vítam kroky prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva na zavedenie moratória na zvyšovanie cien spoločensky dôležitých potravinárskych výrobkov, palív a mazív a komunálnych služieb. Podporujem jeho kroky na vykonanie súboru opatrení, zameraných na zachovanie práva a poriadku. Kazachstan! Moje srdce ma bolí pre Vás!Kazachstan, držíme vám palce a modlíme sa za Vás!

Peter Marček - Kazachstan, držíme vám palce a modlíme sa za Vás!
Peter Marček (Republika)- člen predsedníctva splnomocnený pre vzťahy s východnými krajinami

Kazachstan zažíva najhoršie pouličné protesty, aké krajina zažila od získania nezávislosti pred troma desaťročiami

Prezident Kasim-Gjomart Tokajev v stredu skoro ráno odvolal celú vládu. Apeloval na vojenskú alianciu pod vedením Ruska, Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), aby pomohla potlačiť nepokoje, a Rusko súhlasilo s vyslaním neurčitého počtu mierových síl.

CSTO
Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) – vlajka

Viac ako 70 Il-76 a päť An-124 presúvajú jednotky do ruského kontingentu v Kazachstane v rámci Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO), uviedol hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

“Letecká skupina vytvorená ruským ministerstvom obrany presúva jednotky ruského kontingentu z mierových síl CSTO do Kazachstanu 24 hodín denne,” citovala RIA Novosti Konašenkova.

Ruské ministerstvo obrany zároveň uviedlo, že ruské mierové jednotky pomohli kazašským bezpečnostným silám prevziať plnú kontrolu nad letiskom v najväčšom meste Almaty. Letisko pred dvoma dňami obsadila skupina demonštrantov, no reportér agentúry Reuters na mieste činu uviedol, že boli potláčaní kazašskými silami.

Bolo oznámené, že ruské mierové jednotky (CSTO) budú strážiť vládne budovy a pomáhať kazašskej armáde udržiavať poriadok.

Kazašský prezident Kasim-Jomart Tokajev dnes oznámil, že do Kazachstanu dočasne a na jeho žiadosť dorazili mierové jednotky z Ruska a susedných krajín s cieľom zabezpečiť mier.

Takéto násilie je bezprecedentné v byvalej sovietskej krajine. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý je považovaný za blízkeho spojenca Vladimira Putina, vníma situáciu v Kazachstane ako pokus zaútočiť na postsovietske krajiny susediace s Ruskom s cieľom „utopiť Rusko v krvi“.

„Potrebujú utopiť Rusko v krvi. Opakujem: ak Rusko zlyhá, ani si nevšimneme, kde skončíme. Jednoducho nás roznesú. „Ako hovorím – zomelú nás ako mlynské kamene …“ komentoval situáciu v Kazachstane Lukašenko.

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *