tvotv.sk – Kosovo s najväčšou pravdepodobnosťou požiada o členstvo v Európskej únii v decembri

Včera to opäť potvrdil Klisman Kadiu, politický poradca podpredsedu vlády prištinských dočasných inštitúcií Besnika Bislima.

Uviedol, že vláda v Prištine začala s prípravami na podanie žiadosti o členstvo v Európskej únii a že prvým krokom je získanie štatútu kandidátskej krajiny.

Koncom augusta bola vytvorená komisia, ktorá sa zaoberala prípravami na žiadosť, “pretože ide o rozsiahlu prácu,” povedal Kadiu pre Radio Kosovo. “Vláda podniká všetky potrebné kroky, aby informovala poradcov a české predsedníctvo Európskej únie o cieľoch našej žiadosti.”

To, že chuť na ďalšie členstvo v medzinárodných organizáciách rastie, oznámil pred niekoľkými mesiacmi predseda vlády dočasných prištinských inštitúcií Albin Kurti. Už počas tohto leta povedal, že žiadosť o členstvo bude podaná do konca roka.

V najbližších dňoch Priština očakáva, že Írsko začne postup prijímania takzvaného Kosova do Rady Európy. Zasadnutie sa uskutoční 3. novembra a je potrebné vziať do úvahy dvojtretinovú väčšinu. Podľa srbských predstaviteľov je Srbsko v nevýhode, pretože “rovnováha moci” krajín, ktoré uznávajú alebo neuznávajú štátnosť Kosova, je taká, že rozhodnutie pravdepodobne “prejde”.

Dôležité je uviesť, že v septembri 2020 Belehrad a Priština podpísali v Bielom dome Washingtonskú dohodu. Kosovo prijalo jednoročné moratórium na uchádzanie sa o členstvo v medzinárodných organizáciách. Priština opakovane hrubo porušila túto dohodu, hoci zástupcovia Bidenovej administratívy potvrdili, že je platná, napriek tomu, že bola parafovaná počas Trumpovho pôsobenia vo funkcii prezidenta Spojených štátov.

Zdroj: srbské Novosti

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *