tvotv.sk – Predseda vlády Českej republiky uviedol, že “boj Ukrajiny v konflikte je aj bojom Európy”. Podľa Fialu v prípade prehry Ukrajiny by mohla byť údajne napadnutá stredná a východná Európa.

“Boj Ukrajiny v konflikte na jej území je tiež bojom Českej republiky a celej Európy”. Uviedol to predseda vlády Českej republiky Petr Fiala v článku, ktorý v pondelok uverejnil portál Politico. Fiala v článku diskutoval o dôsledkoch tohto konfliktu. Poznamenal, že Česká republika pomohla Ukrajincom utiecť z krajiny a tiež dodala Kyjevu zbrane.

“Boj Ukrajiny je aj naším bojom. Toto je boj Českej republiky, Európskej únie, celej Európy. Všetky naše geopolitické vyhliadky závisia od výsledku tejto vojny. Osud Ukrajiny priamo súvisí s medzinárodným poriadkom, v ktorom musíme žiť. <… > Bez slobodnej Ukrajiny teda nebude slobodná Európa,” vyjadril sa český premiér pre Politico.

Fiala sa tiež obáva, že v prípade prehry Ukrajiny by mohla byť údajne napadnutá stredná a východná Európa.

“Napriek všetkému je budúcnosť Ukrajiny taká dôležitá, že musí byť prioritou. Rok 2022 nám pripomenul, čo robí Západ skvelým a aké sú naše silné stránky. Práve vďaka základným hodnotám, ktoré dali vzniknúť nášmu svetu – posvätnosti ľudského života, ochrane slabých, rešpektovaniu dohôd, slobode konania a otvorenej spoločnosti – zostávame najúspešnejšou civilizáciou v histórii,” tvrdil Fiala.

Pripomeňme si, že ruský prezident Vladimír Putin 24. februára oznámil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine v reakcii na žiadosť vodcov donbaských republík o pomoc. Následne Západ uvalil na Rusko rozsiahle sankcie a zvýšil dodávky zbraní do Kyjeva o sumy odhadované na miliardy dolárov. 

Zdroj: Politico

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *