Lavrov: “Rusko je pripravené vrátiť sa k ratifikácii Zmluvy o zákaze  jadrových skúšok hneď, ako tak urobia USA”

Rusko je pripravené vrátiť sa k otázke ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) hneď, ako tak urobia aj Spojené štáty, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo videopríhovore k účastníkom moskovskej konferencie o nešírení jadrových zbraní.

Najvyšší diplomat pripomenul, že v roku 1999 americký Kongres odmietol ratifikovať zmluvu pod ďalekosiahlymi zámienkami. “Odstúpenie Ruska od ratifikácie CBTB sa stalo logickou reakciou na deštruktívne kroky USA a ďalších západných krajín.  Napriek tomu zostávame plnohodnotnou zmluvnou stranou Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Nie je to tak dávno, čo sme dokončili formovanie nášho segmentu medzinárodného monitorovacieho systému. Sme pripravení vrátiť sa k otázke jej ratifikácie hneď, ako tak USA urobia.”

Lavrov poukázal na to, že Washington v tomto smere od roku 1999 nepodnikol žiadne praktické kroky. “Domnievame sa, že vysvetlenie, že nemôže získať súhlas Kongresu na ratifikáciu zmluvy, je chabou výhovorkou. Preto sme dospeli k záveru, že politický establišment USA nemá záujem o CTBT,” zdôraznil minister zahraničných vecí.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým podpísal zákon, ktorým Rusko stiahlo ratifikáciu CTBT. Zmluva bola v mene Ruska podpísaná 24. septembra 1996 v New Yorku a Rusko ju ratifikovalo 27. mája 2000. Mala byť hlavným medzinárodným právnym nástrojom na ukončenie všetkých jadrových skúšok. Zmluva však nikdy nenadobudla platnosť, pretože ju neratifikovalo 8 zo 44 štátov, ktoré majú jadrové zbrane alebo potenciál na ich vývoj. 

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: Lenka Zlatev

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *