LONDÝN A TOKIO PODPISUJÚ VOJENSKÚ DOHODU: Posilňujú spoluprácu s USA proti Číne – tvotv.sk

LONDÝN, TOKIO (06.11.2022) – Británia a Japonsko majú v úmysle v decembri podpísať vojenskú dohodu, ktorá umožní krajinám posilniť spoluprácu s USA v indicko-pacifickom regióne, uvádzajú britské noviny Financial Times s odvolaním sa na zdroje.

Japonsko a Veľká Británia sú pripravené podpísať v decembri veľký obranný pakt, ktorý umožní krajinám zintenzívniť spoluprácu s USA v indicko-pacifickom regióne a posilniť kontrolu nad rastúcou hrozbou z Číny. Krajiny podľa oznámenia podpíšu dohodu o recipročnom prístupe (RAA).

Dohoda podľa novín uľahčí spoločné cvičenia a spoluprácu v oblasti logistiky medzi krajinami, ako aj vytvorí právny základ pre zjednodušenie byrokratických postupov pri vysielaní jednotiek z jednej krajiny do druhej. Noviny tiež píšu, že v decembri sa očakáva, že obe krajiny odhalia detaily partnerstva pre spoločný vývoj nových stíhačiek.

Noviny uviedli, že Japonsko je tiež v prípravných fázach zvažovania obrannej zmluvy s Filipínami.

Japonsko je v pokročilom štádiu rokovaní so Spojenými štátmi o získaní riadených striel Tomahawk, ktoré mu umožnia zasiahnuť ciele vo východnej Číne, povedali pre Financial Times ľudia oboznámení s diskusiami.

Zdroje oboznámené s rozhovormi medzi Britániou a Japonskom varovali, že konečná dohoda o pakte a spolupráci na bojových lietadlách závisí od politickej situácie v Británii.

Hovorca britského ministerstva obrany pre noviny povedal, že rozhovory “pozitívne napredujú”, ale dodal, že teraz je “nevhodné” komentovať podpis RAA.

V januári webová stránka vtedajšieho austrálskeho premiéra Scotta Morrisona oznámila, že Austrália a Japonsko podpísali novú dohodu, ktorá posilní obrannú a bezpečnostnú spoluprácu medzi oboma krajinami.

Zdroj: Financial Times

Možno Vás bude zaujímať