tvotv.sk – “Európske národy povstávajú proti imperializmu EÚ. Zástancovia suverenity sa zbližujú” – uviedol Jordan Bardella

“Európske národy povstávajú proti imperialistickému modelu zavedenému inštitúciami EÚ”, povedal v sobotu nový líder francúzskej strany Národné zhromaždenie (RN) Jordan Bardella.

“Jeden po druhom vo Francúzsku, Švédsku, Španielsku, Maďarsku a pred nedávnom v Taliansku, všade povstávajú európske národy. Priaznivci suverenity, ktorí bránia záujmy štátov a národov na celom našom kontinente sa zbližujú. Bránia sa pred Európskou komisiou, ktorá presadzuje svoju imperialistickú víziu” – povedal Bardella počas vnútrostraníckeho prejavu.

Francúzska strana Národné zhromaždenie si v sobotu zvolila Bardellu (27) za svojho nového predsedu. Nahradil tak na poste Marine Le Penovú, keď sa zaviazal brániť krajinu pred vnímanými hrozbami, ktoré predstavuje prisťahovalectvo.

Nový predseda získal v internom straníckom hlasovaní 85 % podporu, čo znamenalo symbolickú zmenu vedenia v obnovenej strane Národné zhromaždenie. Je prvou osobou, ktorá vedie stranu a nemá meno Le Pen.

Národné zhromaždenie sa snaží využiť svoj nedávny prelom vo francúzskych parlamentných voľbách a rastúcu podporu krajne pravicových strán v Európe, najmä v susednom Taliansku.

Čelí tiež širokému hnevu verejnosti v súvislosti s rasistickým komentárom, ktorý tento týždeň vyslovil člen Národného zhromaždenia. Parlament bol vo štvrtok pozastavený po tom, ako bolo černošskému poslancovi povedané, aby sa vrátil do Afriky.

Očakáva sa, že Marine Le Penová bude mať vo vedení strany významné postavenie a v roku 2027 sa bude opäť uchádzať o post prezidenta Francúzska.

V sobotu Le Pen objala Bardellu za širokého potlesku po vyhlásení výsledkov na straníckom kongrese na ľavom brehu Paríža a obaja zdvihli ruky k víťazstvu.

Zdroj: novosti.rs/Geopolitika/MSN

.

Možno Vás bude zaujímať