Luhanská ľudová republika: „Tieto štyri dni boli ako nočná mora“

Obyvatelia Lisičanska v nedeľu porozprávali o svojich skúsenostiach a emóciách z konca nepriateľských akcií v meste. Zábery ukazujú časti škrupín, spálené a poškodené budovy, prevrátené autá a iné ničenie. Obyvatelia Lisičanska tiež dostávajú humanitárnu pomoc.

Miestna Lyudmila Pavlova sa podelila o svoje spomienky na život v meste počas nepriateľských akcií. “[Ukrajinský vojaci] stáli okolo. Ležali sme v pivnici a za stenou to hrkotalo. Je to veľmi ťažké,” – poznamenala.

Ďalšia obyvateľka mesta Mária si zaspomínala na dni strávené v útulkoch. “Sedeli sme v tme. Boli sme špinaví ako tuláci, ruky sme si nevedeli umyť od ohňa. Oni [ukrajinský vojaci] sa vôbec s nikým nerozprávali, chodili so samopalmi a kričali: My nie sme obrancovia, my sme trestatelia.” Obyvateľ Lisičanska povedal, že „tie štyri dni boli ako jeden hrozný deň. Nevidel som ani jar ani leto.”

Podľa plukovníka kozáckeho pluku Vladimíra Polupoltinnycha obyvatelia mesta privítali armádu prichádzajúcu do mesta „veľmi dobre“. “Je to neopísateľný pocit. Toto je moje mesto, moje rodné mesto. Už som tam bol, v Lisičansku, stretol som veľa priateľov, spoznali ma. Stretol som matky padlých vojakov.” Ďalší obyvateľ poznamenal, že mesto je teraz „tiché a pokojné“ a konečne sa mu podarilo skontaktovať so svojím synom.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v pondelok oznámil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že „útočná operácia na oslobodenie územia Luganskej ľudovej republiky bola úspešne vykonaná“.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v nedeľu 3. júla povedal, že „ruské jednotky a jednotky Luhanskej ľudovej republiky bojujú vo vnútri Lisičanska a dokončujú porážku obkľúčeného nepriateľa“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil ústup ukrajinskej armády z Lisičanska vo svojom oficiálnom kanáli Telegram v nedeľu 3. júla. Zelenskyj vysvetlil rozhodnutie s obavami o životy armády a prisľúbil, že mesto získa späť „prostredníctvom zvýšených dodávok zbraní“.

Šéf luganskej regionálnej správy Serhiy Haidai zase zdôraznil, že ukrajinské jednotky opustili Lisičansk bez strát.

Moskva spustila špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajinu koncom februára po tom, čo uznala nezávislosť Doneckej a Luganskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR). Kyjev odsúdil ruskú ofenzívu na svoje územie a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaviedol v celej krajine stanné právo a vyhlásil všeobecnú mobilizáciu. Počas nedávnych mierových rozhovorov Rusko požadovalo, aby sa Ukrajina oficiálne vyhlásila za neutrálnu krajinu a poskytla záruky, že nikdy nevstúpi do NATO.

Možno Vás bude zaujímať